Olivovník můžete pěstovat i u nás. A sklízet vlastní olivy!

Olivovník

Olivovník evropský je rostlina, která velice hezky vypadá. Zahrady ve středomořském stylu se bez ní neobejdou! Zapadne ale do jakékoli zahrady a skvěle se hodí na balkony a terasy. Olivy, které jsou plodem olivovníku, jsou skvělou pochutinou, která se ale využívá také v kosmetickém průmyslu a dokonce i lékárenství. Olivovník běžně roste v Řecku, Španělsku, Itálii a Maroku. Může dorůst do výšky až 10 metrů, při domácím pěstování však dorůstá tak 2 až 3 metry.

Dlouhověký olivovník

Některé olivovníky se mohou dožít tisíce let! To je důvod, proč někteří lidé považují olivy za zdravý produkt, který jim může poskytnout podobné účinky (dlouhověkost). Již několik let je olivovník moderní rostlinou, kterou lidé pěstují v interiéru i exteriéru. Bohužel není zvyklý na naše zimy, takže jej pěstujeme v květináči. Typické jsou pro něj světle zelené až našedlé listy. Můžete si jej vytvarovat k obrazu svému: řezem můžete udržovat tvar koruny; kmen a větve se dají tvarovat podobně, jako bonsaje.

Olivový háj

Foto: Pixabay

Můžeme se těšit na olivy?

Mnoho plodů sklízet nebudete, na to je třeba upozornit předem. Zavedené stromy ale skutečně kvetou a plodí, a to i když jsou v květináči. Vypěstované plody jsou ale menší a také hůře chutnají, než ty, které si můžete zakoupit v supermarketu. Strom je ale sám o sobě velice atraktivní a plody na něm mohou být zajímavou dekorací.

Požadavky na půdu

Olivovník poroste v kamenité a nepříliš úrodné půdě – pH půdy by mělo být ideálně 6 až 7. Substrát by měl být lehký a propustný. Spodní část květináče může tvořit drenážní vrstva z keramzitu. Olivovník miluje sluneční světlo, proto jej v interiéru stavíme k oknu orientovanému na jih. V létě je vhodné vynést rostlinu ven, na slunečné, ale větrem chráněné místo. Jakmile hrozí teploty – 5 °C, měli bychom olivovník přenést dovnitř. Takové nižší teploty jsou vhodné na podporu kvetení. Chceme-li, aby olivovník kvetl a plodil, necháme jej dva až tři měsíce v roce na chladnějším místě.

Zálivka a hnojení

Olivovník je tolerantní vůči suchu, co vám ale nepromine, je příliš mnoho vody. Nesmí stát ve vodě nebo podmáčené půdě! Ideální je ale udržovat půdu neustále vlhkou. Zálivka je proto vhodná často, ale ne příliš hojně. Jednou za týden můžete přidat organické hnojivo, jako je například vermikompost.

Letnění a zazimování

Když nehrozí, že teploty klesnou pod 15 °C, je čas přenést olivovník ven (na zahradu, balkon, terasu). Stanoviště by mělo být slunečné. Na zimu přeneseme olivovník do světlé, slunné, ale chladné místnosti a omezíme zálivku (zaléváme každý 4. až 5. den). V topné sezóně, kdy je suchý vzduch, můžeme listy rostliny každý den vlhčit vodou v rozprašovači.

Zdroje info:

https://fajnyogrod.pl/porady/drzewo-oliwne-informacje-wymagania-uprawa-porady/

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/olivovniku-se-nebojte-v-kvetinaci-porostou-i-u-nas

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!