Oleandry: Přezimování není nijak složité

Oleandr

Oleandry jsou oblíbené nádobové květiny. Jestliže se rozhodneme je pěstovat, musíme počítat i s přezimováním a tudíž s vhodným místem k přezimování oleandrů.  A jak by takové místo pro oleandry k přezimování mělo vypadat?

Původ výskytu

Původně byly oleandry rozšířeny v úzkém pásu kolem Středozemního moře a pak dál přes východ Malé Asie až po západní Čínu. V domovině oleandrů tak teplota často vystoupí i na nad 30 °C a v zimně neklesne pod 2-8 °C, ale krátkodobě snese při pěstování oleandr mrazy až do -7 °C.  Dlouhodobé mrazíky by však poškodily mladé výhony.

Během zimního klidového režimu

U nás, v našich podmínkách je třeba oleandry na zimu přestěhovat z venku dovnitř.  Oleandrům vyhovuje nejvíce zimní období při teplotách v rozmezí 2-12 °C.  U citlivějších kultivarů by, ale teplota neměla klesnout pod 8 °C.  Oleandr k přezimování můžeme přestěhovat třeba do světlého sklepa, zimní zahrady či studeného skleníku.  Pokud ani jedno z toho nevlastníte, můžete využít i chladnou chodbu.  V zimním klidovém režimu je také třeba omezit zálivku.  Zaléváme až tehdy, když kořenový obal mírně proschne, na misce pod květináčem nesmí zůstávat žádná voda. Používejte měkkou a odstátou vodu, oleandr je citlivý na tvrdost vody.

Zpátky ven

Pokud bychom oleandr umístili na přezimování do místnosti s vyššími teplotami, než byly uvedené, ochudili bychom se v další sezóně o bohaté kvetení.  Rostlinu také pravidelně kontrolujeme a v případě zasáhnutí štítenkami nebo puklicemi včas zasáhneme.  Znovu ven může oleandr až ve chvíli, kdy pomine nebezpečí jarních mrazíků, což bývá obvykle až v polovině května.  Ideální je rostlinu na nové podmínky přivykat postupně. Takže ze začátku necháme oleandr venku jen pár hodin a postupně dobu stupňujeme.  Na závěr nezapomeňte, že se jedná o jedovatou rostlinu a šťáva z listů může dráždit pokožku, tak pozor při manipulaci.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.