Okurky vyklíčí rychleji! Zkuste trik s namočením semínek

Okurky

Pěstování okurek je poměrně běžnou záležitostí. Přesto existují nějaké triky, které se můžete přiučit. Pomohou při výsadbě nebo také pro snadnější sklízení. Všichni víme, že okurky nesnáší mráz, proto je vyséváme až v okamžiku, kdy nehrozí – tedy v druhé polovině května (maximálně však do poloviny června). Do každé jamky hluboké asi 2 cm se dají dvě až tři semínka. Později, až vyklíčí, vyberte nejsilnější sazenici, ostatní odstraňte (opatrně, ať s ní nevytrhnete i tu silnou sazenici).

Okurky můžete i předpěstovat

Protože jsou někteří zahradníci nedočkaví a chtějí dosáhnout větší sklizně, předpěstují si sazeničky doma. Semínka vysaďte v druhé polovině dubna a ven je přesaďte až v druhé polovině května. Je dobré je pravidelně otužovat tím, že je přes den vynesete ven a na noc schováte – asi týden před konečným přesazením. Mezi jednotlivými rostlinami nechte rozestup 100 cm, v případě, že budete pěstovat na podpěrách, stačí menší vzdálenost – cca 50 cm.

Okurky
Foto: Unsplash

Namáčení semínek urychlí klíčení

Jedním z nejjednodušších triků, jak si zkrátit dobu klíčení, je namočit semínka předem v teplé vodě. Ve vodě nechte 24 až 36 hodin a poté je vysejte tak, jak jste zvyklí. Běžně trvá klíčení až 14 dní. Namáčení může celý proces urychlit klidně i o několik dní. Záleží ale také na okolních podmínkách – pokud je příliš zima (pod 20 °C), okurky klíčí pomaleji.

Okurky můžete pěstovat i vertikálně

Postavit okurkám oporu nemusí být nic složitého. Stačí postavit do řady k okurkám několik kůlů. Kůly musí být vysoké minimálně 2 metry. Jednotlivé kůly umístěte ve vzdálenosti 2 až 3 metry. Na vrcholu kůlů umístěte pevný drát, který musí být napnutý a dobře ukotvený. Na tento drát pak uchytíte síť z polypropylenu (oka 15 x 15 cm). Popřípadě si můžete koupit různé pěstovací mřížky a konstrukce. Musí být dostatečně pevné, aby unesly váhu plodů. Proč je vertikální pěstování výhodné?

  • Rostlinami prostupuje mnohem více vzduchu, což snižuje pravděpodobnost výskytu plísňových onemocnění.
  • Plody se lépe sklízí, nejsou znečištěné od zeminy.
  • Lepší kvalita plodů a vyšší výnos.
  • Delší období sklizně.
  • Šetří to místo v zahradě.

Pěstujte okurky s „přátelskými“ rostlinami

Existují rostliny, které mohou pomoci odehnat nepřátele ve formě škůdců, zlepšit chuť okurek nebo jim poskytnout živiny. Mezi prospěšné rostliny, které se pěstují společně s okurkami, patří: fazole, řepa, řapíkatý celer, kukuřice, kopr, hlávkový salát, měsíček lékařský, lichořeřišnice, hrášek, ředkvičky a slunečnice. Vyhněte se pěstování aromatických bylinek v blízkosti okurek, jako je bazalka, šalvěj či máta. Vhodným společníkem nejsou melouny ani brambory.

Zdroje info:

https://kobieta.interia.pl/porady/news-tak-latwo-wysiejesz-ogorki-prosty-trik-a-sadzonki-wystrzela-,nId,7321635

https://www.ruralsprout.com/cucumber-growing-tips/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!