Okurky v plastu: Pro i proti ve zkratce
Pamatujete si dobu, kdy se mléko prodávalo takřka výhradně ve sklenicích a plastový obal byl spíše vzácností? Možná už ne, protože dnes je v plastu prakticky všechno. Častokrát si mnohé výrobky neseme domů ještě v plastové tašce. Typické jsou v tomto ohledu třeba i takové okurky, které se tradičně oblékají do plastového kabátu. Dvakrát ekologické to ale samozřejmě není. Logické ovšem ano. Pojďme se tedy na plastové obaly okurek podívat mnohem podrobněji.
Brambory a jablka to zvládnou, okurky ne
Spousta ovoce i zeleniny to zvládne bez jakýchkoli plastů. Proč je na tom okurka jinak? Logicky by to přece mohla vydržet také a ušetřilo by se. Jak dlouho tedy vlastně vydrží okurka bez jakéhokoli obalu v čerstvém a poživatelném stavu? Přibližně 4 až 5 dnů. V odpadkových koších ostatně končí přibližně jedna třetina veškerých potravin, které skladujeme s tím, že je později konzumujeme.
Foto: Pixabay
Jak dlouho vydrží okurka v plastu?
Podle sdružení ochrany spotřebitelů se doba trvanlivosti okurky v čerstvém stavu pohybuje okolo 14 dnů. Pokud by v plastu nebyla, jednak by vysychala a jednak by se kvůli teplotnímu šoku mnohem rychleji šířila plíseň. Pro nás jako pro občany to znamená, že v lednici vydrží okurka mnohem déle a my ušetříme peníze. Není jich také nutné nakupovat větší množství. Jinak je zapotřebí vypěstovat zhruba čtyřnásobně menší množství okurek.
Foto: Pixabay
Zatížení životního prostředí je velké
Počítat bychom měli také s tím, že v jedné okurce se nachází solidní koktejl různých chemických látek. Okurky se navíc pěstují ve vyhřívaných sklenících. K tomu je povětšinou zapotřebí spousta fosilních paliv. Pokud budou tedy okurky v plastu a vydrží déle, samozřejmě se také sníží uhlíková stopa. A to je jedině dobře. Ostatně optimální je dát si okurku přímo u babičky z pole, kde je hnojena maximálně psem.
Foto: Radek Štěpán
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.