Okurky budou plodit až do podzimu – dopřejte jim právě teď životabudič z jedlé sody
Okurky budou plodit až do podzimu – dopřejte jim právě teď životabudič z jedlé sody. Ta je totiž pro zahrádkáře v mnoha směrech velmi vítaným pomocníkem. Používá se k eliminaci plevelů i jako výživný postřik pro rajčata. Ale její použití na okurky je mnohdy novinkou i pro zkušené pěstitele. Jak jí tedy aplikovat a co vlastně okurkám dodá?
Okurky jsou skvělým doplňkem každé zahrady, protože v letních měsících nabízejí osvěžující a svěží chuť. Chcete-li si zajistit jejich bohatou úrodu, která se protáhne až do podzimu, zvažte použití přírodního a účinného řešení: jedlé sody. Tento univerzální a oblíbený prášek lze použít jako postřik k ochraně rostlin okurek před chorobami, škůdci a houbovými infekcemi – tím však jeho výhody ani zdaleka nekončí.
Vytvoření postřiku z jedlé sody
K výrobě tohoto výživného a ochranného přírodního prostředku budete potřebovat dvě polévkové lžíce jedlé sody a 10 litrů vody. Nejdříve však nastrouhejte 50 g tuhého mýdla a rozmíchejte ho v malém množství horké vody, dokud se zcela nerozpustí (to zajistí dobré přilnutí přípravku k listům). Pokud chcete, můžete tuhé mýdlo nahradit několika lžícemi tekutého mýdla. Jakmile je mýdlo rozpuštěné, nalijte směs do roztoku jedlé sody a důkladně vše promíchejte. Váš sprej s jedlou sodou je nyní připraven k aplikaci na listy okurek.
Foto: Pixabay
Pomocí rozprašovače rovnoměrně naneste sprej s jedlou sodou na listy a zajistěte jejich důkladné pokrytí (s postřikem bez obav pokračujte až do skanutí). Nezapomeňte se zaměřit i na spodní stranu listů, kde se zárodky chorob či škůdci nacházejí nejčastěji. Tento postup opakujte každých 10 až 14 dní, abyste rostliny okurek chránili po celou vegetační sezónu.
Výhody jedlé sody pro okurky
Prevence plísňových chorob: Jedlá soda pomáhá předcházet houbovým chorobám, které běžně napadají rostliny okurek. Alkalická povaha jedlé sody vytváří nepříznivé prostředí pro růst hub, čímž chrání rostliny před infekcí a zajišťuje zdravé listy.
Ochrana proti škůdcům: Jedlá soda působí také jako přírodní prostředek proti škůdcům, kteří běžně napadají rostliny okurek, včetně mšic. Její abrazivní vlastnosti mohou narušit exoskelet škůdců a způsobit jejich dehydrataci.
Zvýšení obsahu živin: Kromě ochranných vlastností může jedlá soda rostlinám okurky také dodat živiny. Pomáhá totiž regulovat hladinu pH v půdě, čímž vytváří příznivější prostředí pro příjem živin a růst rostlin.
Její použití vám tedy přinese spoustu výhod, a přitom nijak významně nezatíží vaši peněženku. Koneckonců – za různé ochranné postřiky z obchodů byste zaplatili mnohem více. Mimochodem – v některých zemích EU jde o schválenou a doporučovanou metodu, na kterou mnozí nedají dopustit (někteří navíc asi desetinu objemu použité vody nahrazují mlékem, o jehož pozitivních účincích na okurky toho bylo napsáno již dost). Klidně to tedy vyzkoušejte – třeba i jen na jednu jedinou rostlinu. Uvidíte, že zaznamenáte rozdíl.
Zdroj: https://www.ireceptar.cz/zahrada/jedla-soda-zelenina-30000902.html, https://farm-cs.desigusxpro.com/posadka/ogorod/tykvennye/ogurets/pravilno-polit-sodoy.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)