Okrasné zelí a jeho pěstování: co dělat pro krásné zbarvení listů

Okrasné zelí

Okrasné zelí (Brassica oleracea convar. Capitata) je možností, jak můžete na podzim dostat barvy tam, kde už všechno odkvetlo. Pěstovat je můžete samostatně nebo jimi doplňte záhon chryzantém a vřesů. I když je tento druh zelí také jedlý, spousta lidí jej používá zejména pro jeho krásný vzhled. Není se čemu divit: nakadeřené listy a kombinace růžové a zelené barvy skutečně stojí za podívání. Navíc jeho pěstování není těžké.

Okrasné zelí jako jednoletá rostlina

Pokud bychom okrasné zelí snědli, mohli bychom tělu poskytnout spoustu cenných látek. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně tvrdé listy a navíc jejich chuť není příliš příjemná, nestane se vaším oblíbeným pokrmem. Pohled na tuto rostlinu vás nezklame! Listy mohou mít různé tvary a dokonce i zbarvení. Kromě již zmíněné růžové a spousty odstínů zelené, mohou být vínově červené, bílé, šedé či dokonce bílé. Pěstovat ji můžeme přímo v záhonu nebo také v květináči, kde vydrží i venku poměrně dlouho.

Okrasné zelí

Foto: Pixabay

Aby se listy krásně vybarvily

Důvod, proč je okrasné zelí tolik oblíbené, je také ten, že je jednoduché ho pěstovat. Důležité je světlé stanoviště. I když vám poroste i ve stínu, nejkrásnější vybarvení listů docílíte, když rostlinu vystavíte dostatečnému světlu. Na zahradě je snadnější toho docílit. Rostlinu v květináči vystavíme na světlý parapet nebo na světlé stanoviště venku.

Okrasné zelí ze semen

Pokud jste si na jaře (v březnu) nevysadili vlastní rostlinky, budete nyní odkázáni na to, co vám nabídnou zahradníci v obchodech. Pokud budete pěstovat ze semínek, můžete získat jednotlivé rostliny mnohem levněji, bude vás to stát ale více práce. V březnu vysazené rostliny nechte vzrůst, a v druhé polovině května či v červnu je přeneste na konečné stanoviště v záhonu. Budete-li pěstovat v nádobě, pak tuto nádobu přeneste na světlé místo ven.

Podmínky pro pěstování

Půda by měla být za každých okolností mírně vlhká. Univerzální hnojiva mohou povzbudit rostlinu v růstu. Rostliny pěstované v nádobách bude zapotřebí zalévat častěji. Snažíme se vodou nezalévat přímo na listy, protože to podporuje hnilobu. Rostlina by nikdy neměla vyschnout. Nedostatek vody je dalším důvodem, proč nemá rostlina tak nádherně vybarvené listy. Takže při pěstování okrasného zelí je třeba dbát i na správnou zálivku.

Zdroje info:

https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-kapusta-ozdobna-uprawa-i-pielegnacja,nId,5603802

https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/okrasne-zeli-zpestreni-podzimnich-zahonu

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!