Okrasné cibule vás budou bavit
Cibuli zná každý z nás. Jedná se snad o nejčastěji pěstovanou plodinu na našich zahradách. Cibuli používáme do různých pokrmů, syrovou, vařenou, pečenou, plněnou… Avšak věděli jste, že existuje také cibule, která spíše než na talíř hodí do vaší okrasné zahrady? Okrasné cibule rostou v různých barvách, tvarech i velikostech. K okrasným druhům patří také jedlé druhy cibulí.
Popis okrasných cibulí
Okrasné cibule zahrnují několik stovek druhů. Pohybují se ve velikostech od cca 7 centimetrů až po skoro jeden metr. Květy těchto cibulí je to, co je na rostlině nejkrásnější – tvoří koule, které se liší svou barvou podle druhů – mohou bít fialové, růžové, bílé nebo nazelenalé. Většina z nich má listy a semena hlavy, které jsou atraktivní poté, co rostliny kvetou. Mnoho okrasných cibulí má při drcení štiplavý zápach.
Jak pěstovat okrasné cibule
Pěstujte je na plném slunci v dobře odvodněné, alkalické půdě, které jsou bohaté na organické hmoty. V průběhu vegetačního období je zalévejte častěji. Jinak rostlina je tolerantní k suchu. Některé druhy (například Allium tuberosum a A. sphaerocephalum) mohou být invazivní. Pokud to není žádoucí, odstraňte staré hlavy květin, než vzniknou semena. Po kvetení se u některých rostlin zbarví listy žlutě – to je normální. Poté, co listy zhnědnou, odstraňte je.
Šíření a použití okrasné cibule
Rozdělením cibulek, které se tvoří z mateřských cibulek, můžeme získat další rostliny. Okrasné cibule rostou ve skupinách po třech nebo více v kombinaci s jinými trvalkami. Velké množství druhů kvete na začátku léta. Vysoké a středně vysoké druhy se používají k řezu – nepříjemný cibulový zápach, který tak vznikne, je po ponoření do vody odstraněn. Existují i druhy, které jsou krásné dlouho, dokonce i jako sušené. Menší druhy jsou vhodné na skalky.
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!