Okrasná zahrada vyžaduje vaši pozornost už nyní, v únoru
Zahradní rostliny ještě spí, avšak už teď je čas pustit se do práce. Za chvíli už budou dny teplejší a sluníčko bude vykukovat čím dál častěji. Únor pro zahrádkáře znamená přípravu na jarní období. A to nehovoříme pouze o přípravě nástrojů a nářadí. Už nyní se můžete postarat o okrasné keře, abyste jim na jaře co nejvíce usnadnili start. To málo, co teď uděláte, vám později usnadní práci a můžete se těšit z celé spousty nádherných květin a dřevin.
Okrasné dřeviny
V únoru se můžete zaměřit na řez okrasných dřevin. Berte ale v potaz také to, kdy kvetou. Pokud váš okrasný keř kvete v létě, můžete jej nyní v únoru seříznout. To mu pomůže k bohatému růstu a můžete zaznamenat také bohatší kvetení. Avšak pozor na keře, které kvetou brzy na jaře. Některé z těchto rostlin (jako například určité druhy hortenzií) nasadily pupeny už na podzim, takže bychom se o ně nyní připravili. Jedná se například o takové keře, jako je dřín, zlatice nebo šeřík. U těchto rostlin je třeba provést řez ihned po odkvětu (zavedené keře by ale měly zvládnout i únorový řez).
- DŮLEŽITÉ: S řezem je dobré počkat na přelom únoru a dubna, kdy už jsou teploty lehce nad nulou. Když mrzne, neprořezáváme!
Foto: Pixabay
Okrasná zahrada
Ostatní rostliny, které přečkaly zimu v zemi, je třeba také zkontrolovat. V první řadě je třeba odstranit případné kryty, kterými jsme chránily rostliny před zimou. Dále je třeba vytrhat všechny nemocné rostliny. Buďte opatrní na místech, kde jste vysadili cibuloviny, jako jsou například narcisy nebo hyacinty. Jestliže už některé vyrašily, nevylamujte je. Jsou poměrně mrazuvzdorné, takže by měly přežít teplotní výkyvy.
Okrasná zahrada zahrnuje i květiny
Již nyní můžete začít vysévat letničky, které kvetou v létě, jako jsou petúnie nebo muškáty. Vysévat můžete též rostliny raně klíčící nebo semena jednoletých rostlin. Ty jednoleté si předpěstujeme v květináči uvnitř domu a ven je dáme teprve v okamžiku, kdy se oteplí. Některé až poté, co pomine nebezpečí mrazu. Rostliny, které jste daly přezimovat do chladné místnosti (jako jsou například fuchsie či oleandry), je vhodné nyní seříznout.
Borovice pod sněhem
Také borovice považujeme za součást okrasné zahrady. Pokud na ně nasněžilo, je vhodné sníh pravidelně setřásat. Přes den totiž sníh může začít tát, což zvyšuje jeho hmotnost a tím pádem tlačí větve jehličnanů dolů. Menší větvičky to může zlomit, ty starší ohnout, což pak stromu škodí nebo to vypadá nevzhledně. Jakmile začne sníh tát, hlídejte, kolik mají jehličnany vody. Příliš málo vody by jim mohlo způsobit vážné potíže.
Zdroje info:
https://drzewkaowocowe24.pl/luty-w-ogrodzie-czas-intensywnych-przygotowan-do-wiosny/
https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/dreviny/ktere-okrasne-dreviny-zmlazujeme-a-prosvetlujeme-v-unoru/
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!