Okra: vypěstujte si tuto málo známou plodinu
Okra, neboli ibiškovec jedlý (Abelmoschus esculentus), proskurník jedlý či ibišek jedlý je roslina, která pochází původem z Indie. Její plody, které jsou známé jako okra, jsou široce používány zejména v Asii, dnes už je to také tradiční jihoamerická rostlina, které se daří v teplém počasí. Její pěstování je velice snadné. Vypadá krásně po celé vegetační období díky svým krásným květům. Plody jsou bohaté na vitamín A a obsahují nízké množství kalorií.
Kdy zasadit semena?
Semena si můžete předpěstovat doma, ale také je můžete vysadit přímo do zahrady. V obou případech tak udělejte 3 až 4 týdny před posledním jarním mrazem. Při venkovní výsadbě je potřeba semena ochránit – použijte například fóliovníkový tunel (je dostupný v různých velikostech, stojí okolo 500 Kč). Tunel by měl být vysoký 60 až 90 centimetrů, aby rostliny měly prostor pro růst. Tento tunel ponechte, dokud nepomine nebezpečí mrazu. Předpěstované rostliny vysaďte, až bude stabilní a teplé počasí – teplota půdy by měla být nad 18 °C.
Okra: Foto Commons.wikimedia.org
Výběr a příprava umístění
Okra miluje teplo a slunné počasí, vyberte jí proto slunečné místo. Okra je adaptabilní a poroste ve většině půd, preferuje však půdu bohatou na organickou hmotu. Zemina by měla být ideálně spíše kyselá, s pH mezi 5,8 a 7,0.
Výsadba
Pokud vysazujete předpěstované rostliny (což doporučujeme), dejte je ve vzdálenostech 30 až 60 centimetrů od sebe, aby měl dostatek místa pro svůj růst. Semena se vysazují do hloubky 2,5 centimetru asi 24 až 36 centimetrů od sebe. Pro urychlení klíčení můžete semena namočit přes noc ve vlažné vodě. Okra patří mezi vysoké rostliny, dopřejte jí prostor mezi řádky 90 až 120 centimetrů od sebe.
Péče o rostlinu
Když je rostlina mladá, pravidelně odstraňujte plevel, poté je vhodné mulčování, abyste zabránili růstu dalšího plevele. Naneste jej ve vrstvě 5 až 7,5 centimetru vysoké. Jednou měsíčně můžete aplikovat vyvážené tekuté hnojivo. Sazenice vysoké asi 7,5 centimetru vyjednotíme tak, aby byly od sebe ve vzdálenosti 24 až 36 centimetrů. V průběhu letních měsíců rostlinu hojně zaléváme. Po první sklizni odstraňte spodní listy, abyste urychlili produkci rostlin.
Sklízení
Na první sklizeň se můžete těšit asi dva měsíce po výsadbě. Plody by měly být dlouhé 5 až 7,5 centimetrů – sklízejte každý druhý den. Budete potřebovat nůž, kterým plod odříznete těsně nad čepicí – pokud je stonek příliš houževnatý, je plod příliš starý a už jej nesklízejte. Při stříhání okry používejte rukavice a mějte i dlouhý rukáv, protože většina odrůd mohou dráždit pokožku. Nebojte se, při konzumaci k podráždění nedochází.
Skladování plodů
Okru můžete v ideálním případě ihned spotřebovat. Plodů je ale poměrně hodně, takže budete muset vyhledat i způsoby, jak ji uskladnit. Vhodné je zamrazit ji – ať už vcelku nebo nakrájenou.
Okra: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!