Okouzlí zářivými barvami květů: Jak pěstovat kany a co je na této rostlině zajímavého
Chcete oživit a zkrášlit zahradu? Pak vás potěší kana svými barevně zářivými květy. Jak na pěstování a zajištění vhodných podmínek? Co je na této rostlině zajímavého kromě květů?
Kana, která je u nás známá také jako dosna, je hlíznatá rostlina pocházející z teplých oblastí Ameriky. U nás zdomácněla, avšak díky svému původu je choulostivá na mráz. Proto ji vždy musíte včas uklidit a zazimovat. Z novějších kříženců se těší oblibě zejména zakrslé odrůdy dorůstající do výšky 50 až 80 cm, které velmi dobře rostou a bohatě kvetou i v nádobách.
Kany oslní květy od května do října
Rostlina kvete od května až do října. Po odkvětu tvoří okrasné, trojčetné, 2 až 3 cm velké ostnité plody, které obsahují cca 1 cm velká černá semena. Rostlina je i s květenstvím dle odrůdy vysoká od 50 do 150 cm. Kany neboli dosny mají hlíznaté oddenky rozrůstající se do všech stran. Listy se vyznačují výraznou žilnatinou a dle kultivaru jsou zelené, vínově červené či různě žíhané. Květy jsou trojčetné o velikosti 4 až 8 cm v průměru. Oslní zářivými odstíny od žluté, přes oranžovou, červenou až po fialovou, jakožto i kombinací těchto barev. Květy vyrůstají po několika ve vzpřímených či převislých květenstvích.
Jak pěstovat aneb vhodné podmínky
Rostlině vyhovuje slunné stanoviště i polostín. V hlubším stínu však odrůdy s barevnými listy blednou a ztrácejí žíhání. Kany potřebují ke zdárnému růstu a následnému kvetení zeminu s dostatkem živin. To zpravidla bývá při pěstování v nádobách, proto netřeba v tomto případě přihnojovat. Ale na záhonu je naopak nutné, před výsadbou prohnojit, například odleželým koňským hnojem, případně pravidelně používat hnojivo pro kvetoucí zahradní rostliny. V době růstu a kvetení je vhodné hnojivo se zvýšeným obsahem draslíku a fosforu. Pozor na přehnojování dusíkem, to pak rostlina špatně kvete.
Foto: Pixabay
Zajímavosti ze světa rostliny
Kany do Evropy přivezli portugalští a španělští mořeplavci, a to nedlouho po objevených plavbách Kryštofa Kolumba. Některé druhy kan se vzpřímeným květenstvím se používají i k řezu. V přírodě rostliny rostou často podél vodních toků, ve vlhkých horských soutěskách, jakožto v blízkosti mořského pobřeží. Oddenky rostliny obsahují větší množství škrobu. U některých druhů a odrůd to může být až 27 %. Z toho důvodu jsou tyto druhy pěstovány v některých tropických zemích coby užitkové. Semena této rostliny mají po pozření mírně narkotický účinek.
Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz
Náhledové foto: Pixabay