Ohlédnutí za loňskou úrodou – nejvíce sadaře trápila moniliáza
Svým vzhledem se prozradí opravdu snadno, ovšem kde najdeme jedno napadené jablko nebývá k pohromě daleko. Není divu – koneckonců, jde o houbovou chorobu.
Kde se vlastně berou charakteristické kruhy na jablkách?
Moniliovou hnilobu jablek způsobuje houba Monilia fructigena. Její přítomnost na plodech je zřetelně patrná. Prozradí se totiž hnědými zahnívajícími plochami, pokrytými světlou hnědí rozmnožovacích orgánů ve tvaru polštářků. Ty jsou uspořádány v soustředných kruzích, a to přímo na povrchu jablek.
Jak se vlastně houba do jablka dostane?
Možností je několik, ovšem nejčastěji je prapůvodní příčinou tohoto stavu nějaké menší poranění. Obvykle ho přisuzujeme larvám obaleče jablečného nebo působení nenasytných vos, ovšem svou roli tu může sehrát i vítr nebo třeba silný déšť či krupobití. Monilii totiž stačí k proniknutí opravdu málo.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Teplé léto k rozšíření moniliové hniloby značně přispělo
Asi není tajemství, že obalečů i vos bylo letošní sezónu požehnaně. Lokálně pak mohly k šíření monilií přispět i nepříznivé povětrnostní podmínky. Teplé léto sice jablkům prospívalo a úroda byla značná, ovšem stejně hojně se vyskytovala i moniliáza. A pokud si nedáme pozor, můžeme se stejným nepřítelem potýkat i příští rok.
Jak na prevenci moniliové choroby
A jak se tedy nechtěného návštěvníka zbavit? Úplně se vám to asi nikdy nepodaří, ovšem rizika lze alespoň zmírnit. Pokud jste to ještě neudělali, pak ze země posbírejte všechny staré a napadené plody – a totéž platí pro případ, že z nějakého důvodu zůstaly na větvích.
A nezapomeňte ani na vhodný postřik. Přípravky proti moniliové chorobě naštěstí nejsou nijak nedostupné. Postačí vám prakticky jakékoliv, které působí i proti strupovitosti.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)