Odzvonilo již bylinkám? Zeptali jsme se odborníka na čaje Martina Pražana
Zima je už v plném proudu a dát si něco dobrého rozhodně stojí za to. Ideální je se efektivně zahřát. K tomu mohou sloužit samozřejmě čaje. Jaké? No přece ty čistě přírodní, bylinkové. Na trhu jich existuje spousta a člověk se v nich často příliš nevyzná. I proto pro vás máme rozhovor s Martinem Pražanem z firmy Detoxito, výrobcem čajů, který určitě poradí a doporučí i konkrétní bylinky a čaje.
Čaj je na zahřátí možná tím nejlepším nápojem. S tím budete určitě souhlasit…
Stoprocentně souhlasím. Není nad to si uvařit čaj, které Vás pořádně zahřeje. Zároveň vám může pomoci při nachlazení a spoustě jiných neduhů. Teď v zimě je skvělý např. zázvorový čaj s citronem a medem.
Bylinky jsou skvělé a dokážou pomoct s mnohými zdravotními problémy. Člověk je ale musí znát. Já jsem si četl váš příběh a vás, respektive vašeho dědečka, inspiroval pan Jindřich Paseka. Povíte mi něco o něm?
Za Panem Pasekou do Svratouchu jezdilo spoustu lidí. I my jsme za ním dříve jezdívali. Pan Paseka působil jako charismatický člověk, který měl velkou vnitřní energii. Rád na něj vzpomínám. Jeho motto znělo ,,Věř a víra Tvá tě uzdraví”.
Opakoval, jak je velice důležité teplo od nohou, ať nelítáme doma bosí. Také nám doporučoval med s citronem a cibulí, studené obklady na krk a jiné cenné rady. Podle pana Paseky je nejdůležitější mít v pořádku ledviny a páteř. Aspoň takhle to vždy říkával, co si pamatuji – tužebník jilmový, celík zlatobíl, ostropestřec mariánský, vřes, divizna, podběl – to jsou byliny, které nejčastěji doporučoval.
Poté se pan Paseka setkal s dědečkem a stal se jeho učitelem a přítelem. Poté mu nabídl, že ho bude učit diagnostiku a léčbu. Poté se domluvili že pan Paseka bude lidi léčit a pro čaje je bude posílat za dědečkem.
Dědeček a Martin Pražan: Foto se svolením Martina Pražana
Rád bych se věnoval právě bylinkám, ostatně právě o nich poměrně často v našem magazínu píšeme. Jakou máte vy osobně nejraději?
Nejraději mám meduňku, měsíček, pampelišku a dobromysl. Ale to záleží na tom, na co mám právě chuť a v jakém jsem rozpoložení.
Pokud potřebuji dobře spát, kterou bylinku mi doporučíte?
Na lepší spaní jsou vhodné bylinky jako třeba levandule, kozlík, meduňka, třezalka. My jsme vytvořili speciální směs Spánek, se kterou máme výborné zkušenosti. Ta je složena z mučenky, meduňky, levandule a heřmánku, tedy ideální na klidné usínání.
Dědeček a Martin Pražan na zlatobílu: Foto se svolením Martina Pražana
Když se rozhodnu zhubnout, které bylinky jsou nejvhodnější, respektive jaký čaj si mám dát?
Na pomoc při hubnutí jsou nejlepší bylinky, které Vám pomohou s odstraněním zadržované vody, zrychlením metabolismu a podporou trávení. Mezi ně patří pampeliška, kopřiva, jitrocel, yerba maté anebo citrónová tráva. Tyto byliny pomáhají i samostatně, ale nejvhodnější je dobře vyvážená směs. Tu jsme vytvořili a je velice oblíbená mezi našimi zákazníky, protože jim přináší skvělé výsledky. Ty můžete vidět ostatně i u nás na webu.
Zastávám názor, že bylinkový záhonek patří na každou zahradu. Souhlasíte?
Mít zahradu je dnes velikou výhodou. Není nad to vědět co jíte a pijete. A pokud na to máte dostatek prostoru, času a chuti, vše se vám to mnohonásobně vrátí. A ta nádhera, když vám na zahradě kvete měsíček, levandule, šalvěj, rozmarýn a spoustu dalších. Takže ano, zcela souhlasím.
S mícháním bylinek pomáhá celá rodina: Foto se svolením Martina Pražana
Jaké bylinky jsou ideální pro děti?
U dětí musíme přemýšlet nad tím co je pro ně vhodné a není příliš “agresivní”, popř. snížit koncentraci výluhu bylin. Doporučit můžeme fenykl, kmín, podběl, jitrocel, meduňku, levanduli a mateřídoušku. Všechny tyto bylinky mohou děti v malém množství pít.
Trochu odbočím. Jaké máte nejraději bylinky na vaření?
Já osobně nejraději při vaření používám perilu, bazalku, koriandr, majoránku a rozmarýn.
Jídla bez bylin jsou jako léto bez slunce. Prostě to k vaření patří. Na druhou stranu celkem nerad používám jalovec, ale zase chápu, že zvěřinové pokrmy jsou bez něj nepředstavitelné.
A zpět k čajům. Jak v kostce probíhá jejich příprava?
Jedná se o poměrně složitý proces, ke kterému je vhodná zkušenost s fytoterapií. Vše počínaje sběrem, sušením, skladováním přes míchání, nabírání, vážení až ke kompletaci je nutné dělat s láskou. Samozřejmě složení a poměr je velice důležitý, ale to si s dovolením nechám pro sebe. Je to naše rodinné tajemství.
Míchání bylinek: Foto se svolením Martina Pražana
S Vánocemi přišel i poslední den v roce. Když to čistě náhodou někdo přehnal. Jaký čaj je pak ideální?
Pokud byste to při oslavách Nového roku přehnal, doporučil bych vám vyzkoušet naše detoxikační čaje, jejichž složení pomáhá k očistě orgánů, které typicky při novoročních oslavách trpí, tedy játra a ledviny. Naše ranní a večerní směs je také močopudná, tedy vám pomůže zbavit se více nečistot a zároveň přijmout více tekutin. Mezi další klasiky patří vývar z máty, rakytníku a heřmánku.
Lidé se poslední dobou obrací více k přírodě a je to tak v pořádku. Chemie už bylo dost. A čím dál více lidí si to uvědomuje, a to mě velmi těší.
Co byste řekl závěrem?
Mohu jen říci, že když něco člověk nevyzkouší, nezjistí, že to funguje. Proto mohu detoxikační čaje vřele doporučit. A samozřejmě i čaj na spánek a imunitu, o které je v této době obrovský zájem.
Čaje vždy byly, jsou a budou součástí našich každodenních životů, tak proč si nedat ty 100% bylinkové z přírody?
Děkuji moc za rozhovor
I já děkuji, že jsem mohl čtenářům pomoci nahlédnout do mého okénka a budu samozřejmě rád za všechny ohlasy.
Zdroj info: Autentický rozhovor s odborníkem
Martin Pražan: Náhledové foto se svolením Martina Pražana
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.