Odpuzovač draků: Obvyklé i neobvyklé druhy bazalky
Bazalka pravděpodobně pochází z Indie. Během válečných výprav Alexandra Velikého se dostala do Řecka, odkud si našla cestu do dalších středomořských zemí. V současné době se pěstuje hlavně v teplých oblastech mírného podnebí a v subtropických zemích. V Evropě se bazalka pěstuje hlavně ve středomořských zemích a v menším měřítku také na Ukrajině, v Maďarsku, Bulharsku, České republice, na Slovensku, v Německu a Polsku. Ve volné přírodě se již nevyskytuje.
Mýty o bazalce
Ve středověku se věřilo, že bazalka odpuzuje draky, zvířata a další příšery. V některých částech Evropy byla spojována se smrtí. Rovněž se věřilo, že přináší smůlu osobě, které se o ní zdálo. Naproti tomu v Itálii bylo populární, aby mladé ženy, které se chtějí vdát, nosily tuto bylinku ve vlasech. Francouzi označují bazalku jako královskou bylinu a v Portugalsku je populární dávat bazalku v květináči milované osobě při náboženských svátcích. Bazalka se používá v kuchyni, ale také jako farmaceutická a kosmetická surovina. Vyznačuje se mírně sladkou, kořeněnou chutí a mátově-anýzovou vůní. Přidává se do jídel a obohacuje jejich chuť a aroma.
Bazalka: Foto Pixabay
Druhy bazalky
Existuje mnoho druhů bazalky. V závislosti na druhu se liší chutí a barvou listů. Asi 200 různých druhů této rostliny je již známo. U nás se pěstuje hlavně bazalka pravá (Ocimum basilicum), avšak najdete i jiné odrůdy.
- Červená bazalka (Ocimum basilicum ‚Purpurascens‘). Rostlina má načervenalou barvu a sladkou, mírně kořeněnou chuť. Často se podává s těstovinami a čerstvými rajčaty. V kombinaci s cherry rajčaty, piniovými oříšky, ricottou, česnekem a mandlemi vytváří méně známé pesto Trapani.
- Thajská bazalka (Ocimum basilicum var. thyrsiflora). Bylinka je populární v Thajsku, Kambodži a Vietnamu. Vyznačuje se lehce sladkou chutí s kořeněnou dochutí z anýzu a lékořice. Má intenzivní anýzovou vůní s citrusovými tóny. Dodává výraznou chuť a vůni pokrmům jako: pad thai, tom kha gai nebo populární polévce pho.
- Řecká bazalka (Basil ocimumvar minimum ‚Greek‘). Tato se vyznačuje jemnými listy a jemnou vůní. Je ideální pro středomořskou kuchyni. Ideální na pizzu, pesto a gazpacho.
- Skořicová bazalka (Ocimum basilicum ‚Cinamonette‘). Jak už název napovídá, vůně této bazalky připomíná skořici. Proto se často používá do koláčů a dezertů.
Bazalka: Náhledové foto Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!