Odkvetly vám na zahradě pivoňky? Pokud zasáhnete včas, pokvetou vám během příštího roku ještě víc
Snad žádný milovník květin nedá na tuto dokonalou okrasu zahrady dopustit. Mnohdy však při péči o pivoňky děláme nepříjemné chyby, které se nám později vrací v podobě bídného kvetení.
A přitom je pěstování těchto květin docela jednoduché, stačí jen znát několik správných zásad. A to platí i pro ty, které právě odkvetly. Co bychom s nim tedy měli dělat od srpna až do listopadu?
Vezměte si k ruce nůžky, ale nepřehánějte to s nimi
Jako první byste se měli zbavit odkvetlých květů. To je důležité. Jinak začnou rostliny tvořit semena a zbytečně se vysílí, což jejich kondici v následujícím roce zcela jistě neprospěje. Dbejte také na zálivku. Musí být ovšem mírná, kořeny pivoněk nesnášejí přemokření. V srpnu a v září pak keře také pohnojte organickým hnojivem.
Foto: Pixabay
Správný čas na rozmnožení pivoněk právě přišel
K rozmnožování pivoněk všech druhů můžeme použít rozdělení trsů. Provádíme ho v září a to tak, že velkou rostlinu rozdělíme na 3-4 části. Snažíme se zajistit, aby na každé části zůstal dostatečný počet kořenů a stonků, jinak hrozí, že se tyto sazenice neujmou. Obecně trvá dva nebo tři roky, než se přesazené rostliny normálně vyvinou a začnou kvést. Nijak na ně tedy v tomto ohledu nespěchejte.
A nezáleží na tom, zda vám dělá společnost pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa), pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia) nebo pivoňka lékařská (Paeonia officinalis). Všechny lze k opětovnému kvetení přimět úplně stejně. Jen to mladým rostlinkám zkrátka a dobře nějakou chvíli trvá. Pokud se však obrníte trpělivostí, budete nakonec odměněni.
Náhledové foto: Pixabay
Zdroj: https://passioneinverde.edagricole.it/peonia-i-consigli-per-coltivarla-bene/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-vysazovat-a-pestovat-bylinne-a-drevite-pivonky.html
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)