Octomilek a molů vás zbaví masožravá rostlina: Jak ji pěstovat, aby se jí dařilo?
Sezona octomilek, komárů, much a jiného otravného hmyzu začíná. Každoroční boj s nimi nebaví nikoho z nás. Nehledě na to, pokud celoročně bojujeme s okřídlenými motýlky. Jakmile so moli dostanou do spíže, umí znehodnotit veškeré sypké zásoby. Braňte se proti nim pomocí takzvaných masožravek. Ty vám nejen pomohou, ale také netradičně a esteticky ozdobí domácnost, jak tedy o ně správně pečovat?
Místo, kde se masožravkám bude dařit
Pokud masožravku umístíte na slunce, uděláte dobře. Pokud však bude na přímém slunci, hlídejte jí vláhu, která je velmi důležitá. Dále pak dbejte na to, jakou vodu masožravce dopřejete. Tu z vodovodu raději ne, ale destilovanou, dešťovou nebo z rybníku – takovou vodu mají masožravky nejraději. Zdali nemáte možnost takovou vodou zalévat, napusťte si den před zálivkou vodu do konve a nechte ji odstát.
Živiny a kvalita substrátu
Co se týká substrátu, není třeba si s ním lámat hlavu. Masožravky jsou totiž zvyklé na zeminu chudou na živiny. Stačí, když smícháte rašelinu s pískem v poměru 2:1, tak se jim bude dařit. Také není třeba, abyste ji přihnojovali, protože živiny si dokáže obstarat sama. Přesněji tedy bílkoviny, které získá od hmyzu. Rostlina si sama dokáže hmyz přilákat a dopřát si ho tolik, kolik ona sama potřebuje.
V obchodě vyberte tu správnou
V případě, že s pěstováním masožravek teprve začínáte, dobře si rozmyslete, jakou z nich pořídíte. Mezi druhy, které nejsou nikterak náročné na péči, patří například špirlice nachová, rosnatka kapská. Pokud si troufnete, vyzkoušejte láčkovku. U tohoto druhu také dodržte dostatek světla a vlhkosti. Avšak přes zimní období potřebují trochu jinou péči. Určitě se vyhýbejte nákupu masožravek ve velkých obchodech, kde jim nejsou zajištěny ty správné podmínky, a proto nám doma po pár dnech uvadají. Pořiďte si ji raději od nějakého pěstitele. Vyzkoušet však můžete také pěstování ze semen, které vysejte do většího květináče, nikdy ne však do hloubky a nezapomeňte na vydatnou zálivku.
Doporučujeme pořídit si masožravých rostlin více, aby byl efekt odstranění otravného hmyzu větší. Masožravky se také doporučují jednou za rok či dva přesadit do nového substrátu a většího květináče.
Zdroj: https://www.receptyprimanapadu.cz/zahrada/jak-pecovat-o-masozrave-rostliny/, https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-masozravych-rostlin-zakladni-zasady.htm
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)