Ochutnávání ovoce v obchodech je trestné a obchody se proti němu bouří. Zákazníci se ale brání

Ochutnávání ovoce v obchodech, Ochutnávání ovoce, obchody, nákup, sleva, úspora

Ochutnávání ovoce v obchodech je trestné a obchody se proti němu bouří. Zákazníci se ale brání. Při procházce uličkami v obchodě s potravinami se každému při pohledu na zářivé barvy čerstvého ovoce sbíhají sliny. Vůně zralých jahod, lesk dokonale vyleštěného jablka, tajemný půvab exotického manga – není divu, že zákazníci často cítí nutkání tyto pochoutky ochutnat, než se rozhodnou pro nákup. V tom však spočívá hádanka: jde o neškodný test chuti, nebo o hrubé porušení etikety a zákona?

Kousek problému: Právní prostředí

Ochutnávání ovoce v obchodech je technicky vzato krádež. Konzumace produktu bez zaplacení představuje krádež, i když jde jen o malé sousto. Mnozí nakupující si to neuvědomují nebo se rozhodnou to ignorovat v domnění, že jejich malý vzorek je zanedbatelným přestupkem. Obchody to však vidí jinak. Pro ně se každé nezakoupené, ochutnané ovoce sčítá, což časem vede ke značným ztrátám.

Pohled obchodu: Proč se omezují

Obchody se začaly proti tomuto zdánlivě nevinnému zvyku bouřit. Vzhledem k nízkým ziskovým maržím v maloobchodním potravinářském průmyslu se počítá každý kus produktu. Když zákazníci ochutnávají, aniž by nakoupili, ovlivňuje to nejen tržby obchodu, ale představuje to také otázku hygieny a spravedlnosti. Nakousnuté jablko, ať už je ochutnáno jakkoli diskrétně, se již nedá prodat – a ano, i na to lze v regálech narazit.

Ochutnávání ovoce v obchodech je trestné

Foto: Pixabay

Některé prodejny dokonce zacházejí tak daleko, že najímají tajnou ochranku, která monitoruje obzvláště problematické úseky. Pokutu sice pravděpodobně nedostanete, můžete však být vykázáni z prodejny. A to je něco, co by nikdo určitě zažít nechtěl. Je tedy třeba dávat si na toto chování pozor.

Argument zákazníka: Před nákupem ochutnávám

Na druhé straně zákazníci tvrdí, že ochutnávání je zásadní. Vzhledem k tomu, že se jedná o zboží podléhající rychlé zkáze, může se jeho kvalita značně lišit. Broskev, která vypadá perfektně, může být uvnitř moučnatá a jahoda, která voní božsky, může být při ochutnání kyselá. Zákazníci se domnívají, že by měli mít právo vědět, co kupují, zejména když ceny čerstvých produktů mohou být vysoké. Na tržištích je naštěstí situace zcela jiná – obchodníci vám často ochutnávky přímo nabízejí ,abyste věděli ,co kupujete. Pokud tedy na tento nutný „přednákupní“ krok nedáte dopustit, vydejte se tam.

 

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/podniky/tesco-chce-mit-byznys-v-obchodech-pod-kontrolou-nove-i-ochutnavky.A081127_200155_ekoakcie_abr/diskuse, https://mam.cz/novinky/2021-07/ochutnavky-se-vraci-do-hypermarketu-jejich-budoucnost-je-ale-nejista/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)