Ochraňte své pokojové rostliny před ústředním topením

Pokojové rostliny

Problém s ústředním topením v souvislosti s pokojovými rostlinami spočívá v tom, že příliš vysušuje vzduch. Navíc na začátku topné sezóny může způsobit teplotní šok, zejména když díky topení přidáte do interiéru o několik stupňů více. Při pěstování pokojových rostlin se snažíme udržovat teplotu konstantní, proto nedáváme květiny do průvanu nebo do okna, které často otvíráme k větrání. Ani horký vzduch není pro květiny žádoucí.

Rostliny ztrácí vlhkost

Ústřední topení zbavuje vzduch vlhkosti, což se negativně projeví zejména na tropických rostlinách, které vlhkost vzduchu milují a vyžadují. Neměli bychom příliš přetápět – pokud jsou rostliny ve vaší domácnosti zvyklé na standardní pokojovou teplotu (od 19 do 22 °C), pak pro ně může být šok, když je teplota najednou vyšší. Tento šok mohou zažít zejména rostliny, které máme v blízkosti ústředního topení.

Výkyvy teplot nejsou pro rostliny dobré

Pokud topení zapínáte přes noc a přes den vypínáte, můžete způsobit problémy zejména rostlinám, které se vyskytují v jejich bezprostřední blízkosti. Podlahové vytápění a jeho nárazové vytápění není příjemné pro pokojové rostliny, protože jim způsobuje teplotní výkyvy. Kořeny se rychle přehřejí a to může rostlině způsobit stres. Po vychladnutí topení následuje další stres.

  • Přemístěte rostliny z dosahu topení. Pokud stojí na podlaze (v případě podlahového vytápění), přesuňte je výše (na police, skříně, závěsné květináče, stojany na rostliny apod.). rostliny, které jsou příliš velké na to, abyste je vysadili nahoru, položte na korkovou podložku (či jinou, která nepropouští teplo).
  • Máte-li doma krb, jsou účinky teplotních výkyvů ještě horší.

Mlžení rostlin

Foto: Pexels

Zajistěte vlhkost pro rostliny

Vytápěné prostory mají suchý vzduch. Ten nesvědčí lidem ani rostlinám. Proto bychom měli popřemýšlet nad možnostmi, jak vlhkost vzduchu v místnosti zvýšit. Možností je spousta:

  • Zvlhčovač vzduchu – znamená vyšší počáteční investici, ale je poměrně jednoduchou možností, jak zvýšit vlhkost vzduchu v interiéru. Oceníte to také při rýmě, nachlazení a kašli.
  • Zamlžování rostlin – jednoduše naplňte láhev s rozprašovačem a mlžte listy svých rostlin. Některé rostliny nemají rády vlhkost přímo na listech, tak můžete vlhčit jen v jejich okolí nebo využít jiné metody zvlhčení vzduchu.
  • Postavte na nádobu s vodou a kamínky: do plýtké nádoby naskládejte dostatečně velké kamínky a nalijte vodu. Na toto postavte květináč s rostlinou tak, aby se vodní hladina v dolní nádobě nedotýkala dna nádoby (hrozí hniloba kořenů). Jak se voda odpařuje, zvyšuje se vlhkost vzduchu kolem rostlin.
  • Přemístěte rostliny do místnosti s vyšší vlhkostí: může jít o koupelnu nebo kuchyni. Je ale potřeba, aby toto místo mělo dostatek světla.
  • Uskupení rostlin: pokud do vzájemné blízkosti (ale tak, aby se nedotýkaly) dáte více rostlin, ztrácí vlhkost pomaleji.

Pro rostliny je důležitá zálivka

Správná zálivka je extrémně důležitá a nezbytná pro zdraví rostlin. Je možné, že budete muset zalévat častěji, protože v místnosti je sušší vzduch a navíc půda ztrácí rychleji vlhkost. Nepřelévejte ale, abyste nezvýšili riziko vzniku zahnívání kořenů. Potřebu zálivky zjistěte tak, že zkontrolujete vlhkost půdy v květináči. Až je horní vrstva (cca 2 cm) suchá, můžete zalít. Vyplatí se opatřit si květináče s drenážními otvory.

Zdroje info:

https://www.homesandgardens.com/gardens/how-to-protect-houseplants-from-central-heating

https://www.express.co.uk/life-style/garden/1521877/houseplants-central-heating-temperature-danger-evg

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!