Ochranný elixír ze skořice, který odpuzuje i likviduje škůdce – odvede stejnou práci jako drahá chemie

Ochranný elixír ze skořice, který odpuzuje i likviduje škůdce – odvede stejnou práci jako drahá chemie. Skořice není užitečná jen při vaření – může být také účinným přírodním pesticidem. Jedním z konkrétních škůdců, které skořice pomáhá potlačovat, jsou svilušky.

Jak použít skořici proti sviluškám

Tito drobní tvorové mohou na rostlinách způsobit spoušť, žloutnutí listů a celkový úpadek. A právě teď je jejich čas – rády se totiž objevují na rostlinách, které se chystáte zazimovat. Zbavit se jich však můžete snadno díky skořicovému elixíru. Jednoduše zkombinujte následující ingredience:

  • 1 čajovou lžičku mleté skořice
  • 1 čajovou lžičku hřebíčku
  • 2 čajové lžičky sušených bylinek (například provensálských bylinek nebo rozmarýnu)
  • 2 stroužky drceného česneku

Tyto přísady smíchejte s 1 litrem vroucí vody a nechte mírně vychladnout. Směs přeceďte a nalijte do lahve s rozprašovačem. Na závěr přidejte kapku nebo dvě tekutého mýdla, které pomůže roztoku přilnout k listům rostliny.

Skořice Ochranný elixír ze skořice, který odpuzuje

Foto: Pixabay

Jakmile je postřik připraven, aplikujte jej na postižené exempláře, přičemž zvláštní pozornost věnujte spodní straně listů, kde se svilušky často ukrývají. Do několika dní by měli tito nepříjemní škůdci vyklidit pole.

Skořice pro dlouhý život sazenic

Zahrádkáři se často potýkají s tzv. padáním klíčních rostlin – jde o houbové onemocněním, které postihuje sazenice a způsobuje jejich vadnutí a odumírání dříve, než se stihnou řádně uchytit. A právě skořice tomu může pomoci zabránit tím, že vytvoří nehostinné prostředí pro houby, které celou tuhle patálii způsobují.

Jak na to? Je to snadné. Při výsevu semen jednoduše posypte půdu tenkou vrstvou skořice, která bude působit jako přirozený štít proti houbovým infekcím. Tento malý krok může mít na přežití sazenic obrovský vliv a pomůže vám vypěstovat zdravé a silné rostliny už od samého začátku.

Skořice jako zachránce zdraví vašich rostlin.

Skořice může přijít na pomoc i rostlinám, které se již s problémy způsobenými houbovými infekcemi, špatným zdravotním stavem nebo stresem z prostředí potýkají. Pokud má rostlina poškozené kořeny, například v důsledku přemokření nebo hniloby kořenů, může skořice pomoci regenerovat její kořenový systém. Před přesazením kořeny proto jednoduše poprašte skořicí, aby se zahojily a zesílily.

Skořice jako dezinfekce na rány

Nehody se stávají – ať už omylem přeseknete stonek rostliny nebo potřebujete ořezat poškozené části, skořice může přijít na pomoc. Pokud ji nasypete na poškozená místa, pomáhá podpořit rychlejší hojení. Nejenom, že tak zabráníte plísňovým infekcím, ale také urychlíte proces hojení. Proč si tedy zvát do domu chemii, když obyčejné koření zvládne úplně to samé?

 

Zdroj: https://symborg.com/en/what-are-mycorrhizae/, https://plantura.garden/uk/gardening-tips/tips-and-tricks/cinnamon-in-the-garden

Náhledové foto: Vytvořeno pomocí Copilot AI

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)