Ochrana stromků proti okusu je velmi důležitá
Ochrana stromků před okusem zvěří je nesmírně důležitá. Máte-li sad a rozhodnete se pro vysazování stromků, musíte na tento fakt myslet. Srnky a zajíci si rádi dopřejí nějakou tu dobrotu v zimě, když v okolí příliš mízy a zeleně není. Zvěř je schopna dokonale okousat oblast lýka a dřevina se tím pádem obnaží. Následně usychá. Investice do stromků tak přicházejí vniveč. Za mnohé stromky dáme poměrně vysoké částky, a tak je lepší investovat minimální částky do ochrany stromu. Stoprocentně se vyplatí.
Ploty pletiva a zábaly kmene
Základní ochranu představují především malé ploty a pletiva. Právě takto opatřené stromy dokážou odolat nátlaku jídla chtivých zvířat. Pozor byste si měli dát hlavně na výšku oplocení. Počítat je nutné hlavně s tím, že napadne sníh a může dojít ke zvýšení povrchu až o 1,5 m. Široký prstenec musí dokázat ochránit i rozvíjející se korunu. Nezapomínejte ani na šířku konstrukce. Srnky i jeleni mají dlouhé krky a mnohdy by se ani nezdálo, kam až mohou dosáhnout.
Spolehlivá ochrana kmenů
Možností ochrany malých kmenů je hned několik. V první řadě je nutné jmenovat pozinkované pletivo, které se vyznačuje malými očky a vysokou pevností. Je možné s ním také do jisté míry manipulovat a rolovat jej. Jestliže chcete něco jiného, není od věci vsadit na perforované prstence vyrobené z plastu. Jinak je možné využít i některé další materiály, z nichž jmenujme hlavně dřevěné latě anebo rákosu. Obyčejně se používají také kartony, nicméně ty neodolají větru a především vlhkosti. Obaly ze slámy nejsou ideální, jestliže se chcete bránit přemnoženým škůdcům na jaře.
Pozor na podhrabání
Zábranu se vyplatí dát do země, jelikož zajíci velmi rádi hrabou a snaží se dostat ke stromu zespoda. Optimální je dostat se do hloubky nějakých 30 cm a více. Už při sázení stromku se dá ochrana do země a následně zasype zeminou. Pokud stromek rychle povyroste, nesmíte zapomenout bariéru odstranit.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.