Ochrana rukou na prvním místě: Jak vybrat pracovní rukavice?
Rukavice jsou nepostradatelným pomocníkem při jakékoliv manuální práci. Ať už se chystáte čistit ucpaný odpad, sekat dřevo nebo jen okopávat zahrádku, měli byste myslet na ochranu rukou. I když se zdá, že se nemůže nic stát, statistiky mluví jasně. Vezměte si třeba právě práci na zahradě – mezi nejčastější zranění, která si u ní člověk způsobí, patří právě úrazy rukou a prstů. Nošení pracovních rukavic proto nepodceňujte a přečtěte si naše praktické rady a tipy, které vám pomohou vybrat správné rukavice pro vaše individuální potřeby.
První krok: Zohledněte typ práce a pracovní prostředí
Pokud si myslíte, že pro práci na zahradě vám stačí jeden pár obyčejných rukavic, jste na omylu. Kožené pracovní rukavice vám poslouží při okopávání a rytí záhonků nebo při štípání dřeva a následné manipulaci s ním. Ochrání tak vaše ruce před poškrábáním, mozoly a puchýři. Pro některé činnosti však nemusí být dostačující. Kutilové, kteří využívají různé druhy pil nebo ostré nástroje, by měli mít po ruce také protipořezové rukavice, které jsou odolné proti proříznutí a propíchnutí.
Tím však výčet rukavic, které využijete na zahradě, ani zdaleka nekončí. Neměly by vám chybět ani rukavice odolné proti chemickým prostředkům. Při hubení škůdců nebo plevele se totiž může stát, že si budete chtít pomoci přípravkem, který nesmí přijít do kontaktu s kůží. Hodit se vám mohou také bavlněné rukavice s protiskluzovou úpravou vhodné třeba na pletí nebo sázení malých rostlinek.
Druhý krok: Zvolte vhodný materiál
Materiál pracovních rukavic je důležitý nejen pro zajištění dostatečné ochrany, ale také pro správnou funkčnost. Mezi běžně využívané materiály patří například:
- Kůže: Rukavice z kůže jsou odolné a poskytují dobrou ochranu proti oděru a řezům. Jsou ideální pro práci s hrubými materiály a ostrými nástroji.
- Textil: Textilní rukavice jsou lehké a pohodlné, často se používají v oblastech, kde je nutná jemnější manipulace a citlivost v prstech. Jsou vhodné pro práci s drobnými součástkami a montáž.
- Pryž a latex: Tyto rukavice jsou dobře známé svou odolností vůči chemikáliím a tekutinám. Jsou vhodné pro práci s nebezpečnými látkami a ve vlhkém prostředí.
Mimo samotný materiál se zaměřte také na to, zda rukavice mají protiskluzovou úpravu, reflexní prvky nebo speciální materiál na prstech, který umožní manipulaci s dotykovými displeji. Pokud na zahradě rukavice používáte spíše výjimečně, většinu těchto vychytávek zřejmě potřebovat nebudete. Nadšení kutilové je však s největší pravděpodobností ocení.
Foto: Pixabay
Třetí krok: Najděte svou velikost
Správná velikost je důležitá nejen proto, aby vám rukavice pohodlně seděly, ale také pro lepší úchop a vyšší míru bezpečnosti. Mějte na paměti, že rukavice by neměly být ani příliš těsné, ani příliš volné. Abyste mohli určit ideální velikost, potřebujete znát obvod své dlaně. Ten změřte krejčovským metrem v nejširší části ruky. Toto měření je nejlepší provádět na dominantní ruce, pokud jste tedy pravák, tak na pravé.
Čtvrtý krok: Pusťte se do práce
Gratulujeme, už víte, jak vybrat ty nejlepší rukavice pro své potřeby! Teď se můžete bez obav pustit do práce. Nezapomínejte však na to, že aby vám rukavice dlouho vydržely, je potřeba o ně pravidelně pečovat.
Kožené rukavice při častém používání alespoň jednou týdně mechanicky očistěte a odstraňte z nich běžné nečistoty. Rukavice z hladkých materiálů můžete umýt vodou a mýdlem, bavlněné se dají vyprat v pračce a semišové rukavice opečujte speciálním kartáčem na semiš a studenou vodou smíchanou se solí a jemným mýdlem.
Pravidelná údržba pracovních rukavic je nezbytná pro jejich dlouhou životnost a zachování ochranných vlastností. I se správnou péčí však vaše rukavice nejsou věčné. Sledujte jejich stav a vyměňte je, jakmile začnou vykazovat opotřebení, praskliny nebo jiné známky poškození.
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.