Ochrana rostlin: Vybíráme správné přípravky
Vyznáte se v opravdu dobře v přípravcích na ochranu rostlin? Pokud ne, určitě to nevadí, v obchodě vám mohou přesně poradit a vy si vyberete ten pravý. Jinak vám nabídneme podrobný přehled, v němž si přípravky na ochranu rostlin podrobně představíme a roztřídíme. Půjdete tak již na nákup dobře připravení a proškolení. Volba pak bude jasné, rychlá a pohodová. Začněme tedy s různými cizími termíny vyjadřujícími konkrétní přípravky.
Cizí slova: Nevadí…
Veškeré přípravky jsou do jisté míry označeny cizími výrazy. Ty vám vysvětíme v následujících řádcích, a to jeden po druhém. Budete tak mít jasno v tom, který z preparátů si kupujete.
Fungicidy
– tyto přípravky se využívají pro hubení houbovitých chorob
Insekticidy
– veškeré přípravky určené pro hubení hmyzu
Moluskocidy
– tyto přípravky jsou vhodné pro ničení veškerých měkkýšů typů hlemýžďů a slimáků
Akaracidy
– optimální pro selektivní hubení roztočů, svilušek, a klíšťat
Rodenticidy
– přípravky pro ničení hlodavců
Nematocidy
– přípravky na háďátka
Herbicidy
– hubení plevele nebylo nikdy snazší
Kontaktní či systémové řešení?
Určitě byte se měli při nákupu prostředků zaměřit i na způsob jejich použití. Některé rostliny musí být v kontaktu s konkrétní látkou. Přípravky by se tedy měly nanášet na listy, a to ze všech stran. Účinná látky by měla účinkovat přímo na povrchu jednotlivých ošetřených rostlin. U systémových přípravků je tomu poněkud jinak. Jelikož ty putují přímo rostlinou směrem ke kořenům a postupně ji likvidují kompletně.
Preemergentní nebo postemergentní přípravky?
Pokud si pořídíte postemergentní přípravky pro hubení plevele, budou účinkovat až v době po vyklíčení plevele. U preemergentních přípravků se setkáme s tím, že může hrozit proniknutí látek do půdy a její postupně degradování. Klasiku u systémových přípravků představuje Roundup obsahující látku glyfosfát.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.