Ochrana rostlin před mrazem: co dělat, abychom se na jaře dočkali silných rostlin

Sníh

Mrazy, které hrozí už od podzimu, mohou pro některé rostliny znamenat velkou hrozbu. Proto je dobré si vybírat rostliny, které jsou mrazuvzdorné (pokud je nechcete před mrazy přenášet do interiéru), nebo takové rostliny, které nejsou na mráz citlivé. Za mrazy označujeme teploty od 0 °C. Mráz, který se vyskytuje na jaře, je o něco nebezpečnější, protože může zasáhnout vyvíjející se rostlinky či ovocné pupeny. Podzimní mrazy také způsobují ztráty, avšak nepovažujeme je za tolik ničící. Ztěžují ale rostlinám přípravu na zimu.

Rostliny vystavené mrazům

Rostliny, které se nacházejí v takových místech terénu, kde se hromadí chladný vzduch, patří mezi nejohroženější. Jedná se o oblasti, kdy se v terénu objevují prolákliny nebo různé dolíky. Avšak také přízemní mrazíky mohou poškodit přízemní části rostlin, a to nejenom těch nízkých. Proto je důležité zaměřit se na ochranu nejenom těch rostlin, které hůře snáší mrazy, ale také rostlin, které jsou na ohrožených místech.

Jak chránit rostliny před mrazem?

Pokud chcete pěstovat také rostliny, které jsou citlivější na mráz nebo začínají svou vegetaci brzo, vyplatí se je zasadit blízko stěn domů, protože ty v noci vydávají teplo. Rostliny jsou tak méně vystaveny negativním teplotám. Ideální je, pokud citlivé rostliny pěstujeme v nádobách. Hrozí-li přes noc mrazy, pak rostlinu stačí uschovat v místnosti, kde se drží vyšší teploty. Přes den je pak můžete vynést zase ven, nebo je nechat zazimované až do poloviny května.

Větev v zimě

Foto: Pixabay

Přikrývání rostlin

Skvělou metodou, která může ochránit vaše rostliny před mrazem, je jejich zakrytí agrotextilií nebo jinými materiály, které jsou prodyšné. Je lepší je ale po skončení nebezpečí mrazu z rostliny sundat. Agrotextilie může být na rostlinách delší dobu, u jiných pokrývek závisí na jejich materiálu. Používá se například lepenka nebo jutové pytle, ty je ale vhodné přes den odstranit.

Zálivka a hnojení

Ještě před příchodem prvních mrazů je důležitá pravidelná a dobrá zálivka rostlin. Jakmile přijdou mrazy, zálivku omezíme. Hnojiva s obsahem dusíku používáme naposledy v červenci, protože pak se rostliny nestihnou připravit na zimu. Naopak draselná hnojiva podporují rostliny v přípravě na zimu.

Ochrana kouřem

Ochrana kouřem se používá zejména na jaře, kdy hrozí, že přijdou mrazíky, které by mohly zničit květy nebo pupeny ovocných stromů. Tato metoda spočívá v zapálení ohně v okolí stromů. Kouř, který z ohně vychází, zajišťuje zachování vyšší teploty. Pokud se bojíte o menší množství stromů, můžete se pokusit postavit různá kamna a další zdroje tepla tak, aby vítr foukal teplý vzduch z nich směrem k vašim ohroženým rostlinám.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-chronic-rosliny-przed-przymrozkami,nId,4914153

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!