Ochrana ovocných stromů před mrazem: návod, jak zabránit škodám

Zmrzlé květy

Jarní počasí se mění ze dne na den, takže zatímco včera svítilo silné sluníčko, dneska padá sníh. Vrtochy počasí nejsou ideální jak pro běžný život (co si máme obléci do práce?), tak také pro zahrádkáře. Teplé sluníčko probudilo naše ovocné stromy, které začaly kvést. A nyní mají přijít mrazy. Ochrana stromů před mrazem může být poměrně složitá, nicméně je to způsob, jak můžete zachránit alespoň část své úrody. Jak na to?

Ochrana kvetoucích stromů před mrazem

Před mrazem je třeba ochránit zejména stromy, které už vykvetly. Jakmile teploty klesnou pod dva stupně Celsia pod nulu, dochází k poškození květů meruněk. Mínus tři stupně Celsia jsou kritické pro broskvoň a mínus čtyři stupně pro jabloně a slivoně. Zjednodušeně řečeno: všechny květy ovocných stromů se před mrazem neumí ochránit samy. Jsou na něj velmi citlivé. Proto je to na nás.

Jabloňové květy

Foto: Pixabay

Voda

Voda působí jako krátkodobá ochrana ovocných stromů před jarním mrazem. To je vhodné v případě, že předpověď varuje před výskytem nočního mrazu – jednoduše vezmete hadici s vodou a nastříkáte ji na květy ovocných stromů. Pozor, aby proud nebyl příliš silný. Vrstva vody na květech a na listech budou fungovat jako jakýsi ochranný film. Mohou zachránit rostliny před umrznutím.

Mlha

Další ochrana stromů před mrazem je možná pomocí mlhy. Tato metoda je vhodná jen do -2 °C. Postačí, když okolo kvetoucích stromů rozestavíte kbelíky s vodou. Voda, která se z nich odpařuje, vytváří mlhu, která by měla být schopna krátkodobě ochránit vaše květy.

Netkaná textilie

Menší stromy je možné obalit netkanou textilií. Pokud ji navíc postříkáte vodou nebo obalíte mikrotenovou fólií, bude ochrana hned dvojí. Samotná mikrotenová fólie sice sama o sobě zapůsobí jako ochrana před mrazem, nicméně její sundávání je problematické. Dochází při něm k poškození květů ale i malých větviček.

Oheň

Ochrana stromů před mrazem s ohněm se provádí tak, že pod stromy (v dostatečné vzdálenosti od nich, aby také neshořely) narovnáme hromadu vlhkých větví a zapálíme je. Každému je jasné, že větve budou spíše „kouřit“ než hořet. Ve skutečnosti jsou plameny nežádoucí. Jakmile se objeví, je zapotřebí je uhasit. Právě hustý dým je totiž ochranou proti mrazu. Velikou nevýhodou této metody je to, že oheň je zapotřebí neustále hlídat.

Zdroj: https://living.iprima.cz/zahrada/uzitkova-zahrada/o-vikendu-prituhne-jak-ochranit-kvety-stromu-pred-nocnimi-mraziky

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!