Ochrana kanadské borůvky před zimou: Co všechno je třeba řešit

Kanadská borůvka

Oblíbenost kanadské borůvky je stále na vzestupu a rozhodně se není čemu divit, protože její sladké plody můžeme využít na mnoho způsobů. Nehledě na to, že jsou zdravé, řadí se mezi antioxidanty a jsou nesrovnatelné s těmi, které kupujeme v obchodech. A co je nejlepší? Můžeme je pěstovat jak na balkoně, tak i na zahradě. Takže i ti, kteří bydlí v bytě a nemají zahrádku, mohou tento keřík se sladkými modrofialovými plody pěstovat. Na co bychom ale neměli zapomínat, je jejich zazimování. Víte, jak se o ně postarat?

Jak nejlépe zazimovat kanadskou borůvku

Kanadská borůvka neslouží pouze jako užitkový keř, který pěstujeme pro získání zdravých plodů, jedná se také o keř dekorativní, neboť jej můžeme různě tvarovat a v podzimním období nám zahradu či terasu rozzáří krásnými a veselými podzimními barvami. Celkově je tedy borůvka nenáročná na pěstování a při správné péči můžeme každoročně sklidit až několik kilogramů borůvek. Správná péče tkví ve vhodné volbě zeminy, neboť keř miluje kyselou půdu se značným obsahem humusu. Pokud tedy zvolíte rašelinu, uděláte vůbec nejlépe.

Nyní už ale zpět k zazimování keře. Abyste si byli jisti, že keř zvládne mrazy, budete mu muset poskytnout patřičnou ochranu. Rozhodně se o něj nebojte, protože kanadská borůvka přežívá i v – 30 °C. Nejdůležitější bude poskytnutí ochrany kořenovému systému. K tomuto kroku doporučujeme použít mulčovací piliny nebo hoblinky z jehličnanů. Zvolený mulč nasypte kolem keře přibližně do výšky deset až patnáct centimetrů. 

Kanadská borůvkaKanadská borůvka: Foto Pixabay

Zazimování borůvky v květináči

Borůvky, které pěstujeme na terase v květináči, jsou na poškození mrazem mnohonásobně více náchylné. Skvělým řešením je borůvky i s květináčem zapustit do půdy. Ovšem, tento krok je pro mnohé balkonové pěstitele nemožný, proto doporučujeme keř i květináč obalit izolačním materiálem. Skvělou možnost nám nabízí bublinková folie nebo polystyren. Větve můžete přikrýt netkanou textilií a půdu přikryjte například slámou.

Podzimní hnojení borůvek

Důležité je také nezapomínat na podzimní hnojení, protože není možné pouze pomocí rašeliny poskytnout dostatek živin. Určitě nepoužívejte hnojiva, která poskytujete borůvce na jaře a v létě. Existují podzimní hnojiva, která mají vyšší obsah draslíku a keři pomohou ke snazšímu přezimování.

Dále je také potřeba hlídat vlhkost zeminy. Borůvku je potřeba zalévat do doby, než zmrzne půda.

Tip od redakce: Mnoho pěstitelů také doporučuje ochranu větví před tíhou sněhu. Aby se větve nepolámaly, můžete pořídit tři bambusové nebo jakékoli jiné tyče a přivázat je k sobě jako týpí. Následně na ně natáhněte netkanou textilii či klidně staré prostěradlo.

https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/navod-na-pestovani-boruvek/

https://www.ireceptar.cz/zahrada/kanadska-boruvka-podzim-30001111.html

Kanadská borůvka: Náhledové foto Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.