Ocet z kostivalu lékařského: připravte si jej právě teď
Čas na sklizeň kostivalu lékařského a výrobu přípravků z něj nastává! Právě říjen a listopad jsou nejlepší měsíce pro sklizeň této zajímavé bylinky. Pro lidské zdraví je prospěšná v mnohých ohledech a jedním ze způsobů, jak jej můžete pravidelně užívat, je vyrobit si z něj ocet. Využijete jej na takové neduhy, jako jsou afty, potící se nohy, opary, popraskané paty, otoky a modřiny. Při použití na vlasy získáte lesklou a měkkou hřívu.
Kostival lékařský
Kostival lékařský (Symphytum officinalis) je rostlina, kterou známe už celá staletí. Vyskytuje se v téměř celé Evropě, v Malé a Střední Asii, na Sibiři a také v Severní Americe. Rostlinu poznáme podle chlupatého stonku, který může dosáhnout až jednoho metru. Listy jsou podlouhle kopinaté, na koncích špičaté, chlupaté, velké a dlouhé – mohou dosahovat až 25 centimetrů. Květy mají fialovou barvu. Pro lékařské účely se používá kořen rostliny, který má zvenčí černo-fialovou barvu, uvnitř je bílý. Může dosáhnout délky až 30 cm.
Foto: Freeimages
Sklizeň kostivalu
Pro léčivé účinky nebo při vaření je možné použít i nadzemní části rostliny, takže pokud se bavíme o sklizni, můžeme narazit hned na několik termínů. Listy kostivalu se často používají k úlevě od revmatických bolestí, spálení od slunce či suché kůže. Sbírají se na konci jara či na začátku léta. Nať sklízíme ve stejném období. Použít ji můžeme pro zklidňující a regenerační vlastnosti, ve formě nálevu též na vlasy a ke zklidnění aknózní pleti. Kořen je nejsilnější a sbírá se v říjnu a listopadu, kdy odumírá nadzemní část rostliny. Další termín přichází brzy na jaře, ale ještě před zahájením růstu rostliny.
Léčivé účinky kořenů
Kořeny jsou nejcennější částí rostliny. Obsahují spoustu prospěšných látek, které slibují zajímavé účinky na lidský organismus. Antioxidanty působí proti předčasnému stárnutí. Kostival by měl být užíván zevně, protože obsahuje pyrrolizidinové alkaloidy, které mohou být toxické při perorálním podání ve velkém množství. Kromě toho obsahuje také vitamín B, C a E, křemík, vápník, železo, fosfor, kobalt a mangan.
Kostivalový ocet a jeho účinky
Použít se dá jako lék na zpocené nohy, otoky nohou, ztvrdlých pat, popraskaná chodidla a zarůstajících nehtů. Stačí smíchat kostivalový ocet s vodou a ponořit nohy do této lázně. Ocet nanesený na hadřík může být aplikován rovnou na modřiny pro urychlení hojení. Přidejte dvě lžíce do svého šamponu a můžete docílit lesklejších vlasů. Kostivalový ocet je také domácím lékem na opruzeniny, afty a eroze, stačí na postižené místo aplikovat trochu přípravku nebo si vypláchnout ústa roztokem 10 mililitrů octa v 150 mililitrech vody.
Kostivalový ocet recept
Připravíme si kostivalový kořen – zbavíme jej zeminy a pečlivě omyjeme. Následně jej nakrájíme nebo nastrouháme (čím menší kousky, tím bude ocet silnější). Budeme potřebovat 150 g kořene. Není třeba jej loupat. Zalijte 400 ml jablečného octa. Uchovávejte ve sklenici s plastovým víčkem (ocet reaguje s kovy). Položíme na tmavé a chladné místo po dobu minimálně jednoho týdne. Můžeme ale ponechat klidně i několik týdnů, čím déle, tím silnější bude výsledný ocet. Několikrát denně protřepeme a scedíme přes gázu nebo plátýnko.
Zdroje info:
https://porady.interia.pl/rosliny-kwiaty-i-ziola/news-ocet-z-korzenia-zywokostu-lekarskiego,nId,5579592#google_vignette
https://horticulture.co.uk/comfrey/harvesting/
https://www.putumayokitchen.com/blog/2019/4/16/spring-herbal-vinegar
Foto: Freeimages
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!