Ocet místo aviváže? Fuj, pak nemají lidi v MHD kysele smrdět, píše čtenářka
Ocet místo aviváže? Fuj, pak nemají lidi v MHD kysele smrdět, píše čtenářka. Ocet jako aviváž doporučujeme pravidelně – máme s tím dobré zkušenosti. Ne všichni však náš názor sdílí. Je tedy možné, že jme sáhli vedle?
Ocet místo aviváže může být krokem vedle
„Nedávno jsem si přečetla váš článek, ve kterém navrhujete ocet jako náhradu za aviváž,“ začíná svůj dopis čtenářka Iveta. „Chtěla jsem tento „ekologický“ přístup vyzkoušet, ale nakonec jsem byla spíše zklamaná. Po vytažení z pračky mělo mé oblečení stále výrazně kyselý zápach. Prostě fuj. Není to příjemná vůně – odteď už vím, co to je za divnou vůni, kterou každé ráno čichám v MHD (ono těch octových šílenců je očividně víc). A jsem si jistá, že nejsem s touto zkušeností sama.
Podle mého názoru je to přinejlepším krátkodobé řešení (třeba když potřebujete změkčit ručníky, jak jste tam také psali) a pro udržení svěžesti oblečení prostě není účinný.
Foto: Pixabay
Domácí aviváž podle Ivety
Pro ty z nás, kteří dávají přednost tomu, aby naše prádlo vonělo čistotou bez jakéhokoli náznaku kyselosti, bych ráda navrhla svůj vlastní recept na domácí aviváž, který jsem začala používat na radu kamarádky. Také není drahý a funguje perfektně.
- 4 šálky destilované vody
- 2 šálky jedlé sody
- 1 šálek kondicionéru na vlasy (libovolná vůně, kterou máte rádi)
Vše smíchejte ve velké láhvi a jedlou sodu přidávejte pomalu, abyste zabránili šumění. Na jednu dávku použijte asi půl šálku a vaše oblečení bude měkké a voňavé.
Zvažte prosím sdílení alternativních návrhů, které nemají tu nevýhodu, že jsou cítit jako včerejší salát. Věřím, že vaši čtenáři by ocenili možnosti, které jejich oblečení skutečně provoní svěžestí a příjemnou vůní! Pokud tedy můj návod publikujete, budu moc ráda.
Ocet jako aviváž, Ano, ale…
Přiznáme se, že si nejsme úplně jistí, který článek měla paní Iveta na mysli, protože nám ani po týdnu na odpovědní e-mail nedorazila odpověď. Ale nevadí. Možná to mohl být jeden z těch, který se o použití octu zmiňuje jen okrajově a tedy bez podrobného dávkování.
Aby tedy bylo jednou provždy jasno – místo aviváže stačí jeden velký panák octa. Nic víc, a nic míň. Po takovém množství jsme nikdy kyselý zápach po vyprání nezaznamenali (majitelé skutečně citlivých nosíků k němu mohou pro jistotu ještě přidat několik kapek esenciálního oleje). A co vy?
Zdroj: e-mail od čtenářky (text byl redakčně zkrácen), autorský text
Náhledové foto: Vytvořeno s pomocí Dall-E
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)