Obří jahody lze vypěstovat snadno. Osvědčená domácí hnojiva se vyplatí
Pěstování jahod je pro většinu z nás jakousi samozřejmostí. Tyto skvělé sladké plody se těší neskutečné oblibě. Je přitom jedno, zdali zvolíte jahody klasické, které zaplodí jednou, nebo kultivar schopný přinášet úrodu postupně celou sezonu. Tak jako tak si přejete ty největší plody plné sladké šťávy. Dočkat se jich bezesporu lze. Musíte ovšem přikročit ke správnému hnojení. Ne, není nutné kupovat žádnou chemii, zvládnete to i s domácími prostředky. Jakými? To vám prozradíme v následujících řádcích.
Droždí jako nestárnoucí klasika
Jednu z nejjednodušších variant hnojení jahod představuje droždí. Použít se dá mimo jiné také klidně na muškáty nebo pokojové rostliny. Jak si hnojivo z droždí připravit? Vcelku jednoduše, potřebovat budete pouze několik ingrediencí. Konkrétně se bude jednat o:
- 5 litrů vody,
- 1 kg kvasnic.
Droždí se rozpustí ve vodě a výsledný produkt je pak zapotřebí zředit ještě v 50 litrech vody. Použijete zhruba půl litru směsi na 10 litrů vody. Na 10 rostlin jahod potřebujete zhruba 5 litrů této vody. Hnojit by se mělo dvakrát za sezonu. Jinak lze hnojivo připravit i ze sušeného droždí. V tomto případě je třeba 1 balíček smíchat se 2 lžícemi cukru a rozpustit ve trošce vlažné vody.
Starý chléb jako alternativa k droždí
Pokud vám doma zbyl starší chléb, klidně ho můžete použít jako hnojivo. Chléb je třeba namočit a nechat odstát zhruba 10 dní. Ve vodě by měl být zatížený. Vzniklý roztok se pak ředí v poměru 1:1 s vodou.
Foto: Pixabay
Zakysané mléčné výrobky
Jejich účinky jsou z hlediska efektivity růstu jahodníků také známé. Vynikající je především syrovátka obsahující třeba vápník, dusík, síru, fosfor a přes 19 esenciálních aminokyselin. Co se týká zeminy, pak je pro jahody ideální mírně kyselý podklad. Takové hnojivo z fermentovaných mléčných výrobků stojí za to. Postřik ze zředěného mléka navíc odláká mšice, což se vám bude také hodit.
Skvělé jarní kopřivy
Nevyužít kopřiv by byla skutečně škoda. Právě ony působí na jahody doslova jako živá voda. Připravit z nich hnojivo není nijak složité. Kopřivy se dají do velké nádoby a následně zalijí dešťovou vodou. Nádobu přikryjte víkem a nechte louhovat několik dní. Dvakrát za den je třeba směs promíchat. Po několika dnech máte hnojivo připravené. Ředí se vodou v poměru 1:20.
Foto: Pixabay
Zdroje info: Autor, ireceptar.cz, tojenapad.sk
Náhledové foto: Pixabay
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.