Obohaťte své zkušenosti v grilování: Skvělé marinování a pošírování
Zahradní přípravy pro novou sezónu jsou už v plných obrátkách a už se můžete těšit na to, co vám rok přinese. V článku vám ukážeme recepty na marinády a něco málo z pošírování jídla. Pokud se vám podaří tyto dva kulinářské zázraky spojit, budete hvězdou večera!
Ptáte se, proč marinovat, když stačí maso jen pouze trochu naklepat na grilu opepřit, osolit a hodit ještě pár bylinek? Marinování sebou totiž nese jemnost, chuť a vůni a um kuchaře vyvážit chutě masa a dalších komponentů. Pokud to dokážete, dosáhnete chuťové přehlídky pro vaše chuťové pohárky.
Jak si poradit s přípravou marinády?
Říkám vám narovinu, nehledejte v tom vědu. Spousta lidí od této přípravy odchází, protože si myslí, že je to atomová věda. Přitom se stačí držet této zásady: tzv. svaté trojice – olej, koření a kyselá složka.
Proč kyselá složka? Protože chcete, aby bylo maso božsky křehké a posílili se jeho chutě. Marinování se odvíjí samozřejmě od druhu masa. Kuřecí nechte marinovat pár hodin, klidně přes noc. Vepřové a hovězí nechte poležet den i den a půl. Pokaždé uchovávejte maso v chladných místech – předchází se tak vzniku nežádoucích bakterií.
Marináda pro kuřecí maso
Medová marináda
Její výhodou je, že ladí ke všem druhům kuřecího masa. Nejvíce se vyjímá na kuřecích křídlech a stehýnkách. Prostě tam kde je kůže.
- Smíchejte 4 lžíce sójové omáčky, 3 lžíce oleje, 3,5 lžíce medu, česnek, pepř, sůl, 2 lžičky citrónové šťávy, bazalku a chilli papričku
- Při tepelné úpravě maso pravidelně potírejte
Marináda pro kuřecí křídla
Nachystáme si rajčatovou marinádu. Nejprve osmahněte nakrájenou cibulku. Do hrnce přidejte rajčatový protlak a třtinový cukr (na 140g protlaku 2 lžíce cukru). Po spojení přidejte sójovou omáčku, česnek a kečup.
Křídla natřete olejem a maso osolte a dejte péct. 5 – 7 minut před doděláním je obalte v omáčce a nechte dopéct. Během dopékání maso potírejte.
Marináda na hovězí i vepřové maso
Marináda na steaky
Nakrájíme pálivou papriku s cibulí. Prolisujeme česnek a smícháme s kořením, zeleninou, worcesterskou omáčkou, horkou vodou, olejem a octem. Naložené maso se nechá na 1 hodinu uležet a při grilování pravidelně maso potíráme.
Marináda na rybu
Nachystejte si olivový olej s česnekem, hořčicí, pepřem a šťávou z limetky. Vše smícháte dohromady a potřete tím rybí filety. Nechte plátky uležet v ledničce po několik hodin.
Pošírování
Nyní něco málo k pošírování. Technika spočívá v tom, že necháte v horké, nikoliv ve vařící, vodě (nebo vývaru) maso se tepelně upravit. Surovina je buď částečně, nebo úplně ponořena do tekutin. Takto můžete upravit i houby a zeleninu.
Při dodržení postupu se zachová struktura a přirozená chuť. Pokud přetáhnete dobu pošírování, jídlo se nepřipálí ani nerozpadne.
V jakých tekutinách pošírovat
Nejvíce používanou tekutinou je voda s trochou kořením a vínem. Jde sice o klasiku, ale je geniální variantou pro začátky. Dále můžete využít uvařeného vývaru, který se také doplňuje vínem. Jen musíte uvažovat nad tím, jaký vývar se hodí k danému pokrmu. Mléko se využívá pro přípravu asijských specialit a nakonec tu máme cukerné sirupy, které se hodí k pošírování ovoce. Zeleninu a houby můžete také naložit a buď je sníst zasyrova, nebo je vakuově uzavřít i s malými kousky masa, což je pošírování technikou Sous Vide.
Zelenina – se marinuje v jogurtu nebo v kefírech. Doba pro marinování je krátká a používá se pro grilování
Houby – sice zkřehnou, ale zato se zlepší jejich konzistence a dají se dokonce jíst i zasyrova. Vyzkoušejte octovou nebo olejovou marinádu.
Představivosti se meze nekladou, a pokud budete experimentovat, tak vyladíte své techniky a návštěvy se k vám jen pohrnou! Přeji krásné zahradní oslavy ♥
Zdroj: itesco.cz, domky-delta.cz
Náhledové foto: Unsplash
Už od malička přitahuji pozornost zvířat a ráda jim věnuju svoji péči. A protože jsou zvířata součástí přírody, tak stejnou míru energii dávám i do pěstování plodin. Protože už mám hodně zkušeností, je mou povinností se o ně podělit.