Obaleč jablečný: Jak si nenechat poškodit letošní úrodu ovoce aneb co funguje

obaleč jablečný

Škůdce, který má na svědomí červivost jablek. Jak si nenechat poškodit letošní úrodu tímto záškodníkem? Jak zničit obaleče a co proti němu funguje?

Pakliže chcete mít zajištěnou bohatou úrodu v podobě šťavnatého ovoce, je třeba vědět, jak na zdárný boj se škůdcem zvaným obaleč jablečný. Ten totiž může za červivost jablek a je tak úhlavním nepřítelem nejen sadařů.

Obaleč jablečný aneb co je zač

Obaleč jablečný je ve skutečnosti nenápadný malý motýlek, jehož housenky ničí plody ovocných stromů. Do sadu se vydává zpravidla každý rok 2x. K nakladení vajíček dochází na přelomu května a června a znovu začátkem srpna. Pakliže máte pocit, že s tímto škůdcem zápolíte neustále, pravdou je, že v jižněji položených státech musí sadaři čelit až 4 generacím za sezonu, nejenom 2, jako je tomu u nás. Nicméně napadením netrpí jen jabloně, ale také hrušky, meruňky, broskvoně, slivoně.

Jak čelit proti obaleči

Proti tomuto nepříteli se dá bránit hned několika způsoby. Osvědčenou nástrahou je lepová past, která obepíná kmen stromu. Pozvolna schnoucí lepidlo efektivně lapí veškerý hmyz, který se snaží past překonat. Funguje tak dobře nejen proti obalečům, ale i proti dalším druhům škůdců, kteří se na strom mohou dostat po kmeni. Jedná se například o mravence, kteří roznášejí mšice. Účinné jsou i světelné a feromonové nástrahy, jakožto žluté lepové desky, které je nutné umístit do koruny stromů. Ty konkrétně lákají dospělé motýlky obalečů.

Další možné metody

Kromě lepivých pásků na kmeny stromů lze použít i další metody. Jedná se o pravidelné odstraňování spadaných plodů a listů, což pomůže k menšímu výskytu tohoto záškodníka. Rovněž tak je to u likvidace napadených plodů na stromě. Vhodné je rovněž podporovat populaci přirozených nepřátel obalečů, jako jsou pavouci, škvoři i ptáci.

jabloň

Foto autor: W.carter

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tree_with_red_apples_in_Barkedal_4.jpg

Pomoc nabízí i speciální postřiky

Většina postřiků se provádí na jaře, kdy se na stromech objevují malá jablíčka. Je třeba správně odhadnout termín ošetření a postřiku. Pomoc můžou feromonové lapače, díky kterým zjistíte, kdy postřik aplikovat, a to právě podle počtu motýlů, co se na ně uchytí.

Zdroj: ireceptar.cz, zahradkarskaporadna.cz

Náhledové foto: autor Rudolphous

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cydia_pomonella_(30163741937).jpg