O pařeniště a skleník se nestaráme jen od jara do podzimu – harmonogram prací měsíc po měsíci
Skleník: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Ten, kdo se o svůj skleník či pařeniště nestará správně, se může „těšit“ na různé škůdce, které mohou mimo skleník napadnout také jiné rostliny na vaší zahradě. Nejen ti, kteří používají skleník po celý rok, by měli o něj také celoročně pečovat. Zima je skvělým obdobím, kdy si můžete také udělat náskok, až začne hektická jarní sezóna.
Leden
Péče se různí na základě toho, zda svůj skleník či pařeniště využíváte i pro zimní pěstování rostlin.
Pokud rostliny pěstujete, pak zkontrolujte vytápění a své rostliny přes zimu příliš nezalévejte. Také je vhodné zkontrolovat, jestli se ve skleníku nevyskytly choroby či škůdci. Pokud nic nepěstujeme, pak můžete provádět určité úklidové práce, jako je například desinfekce skel (jestliže jste to neudělali již na podzim). Některé rostliny, které mají delší dobu klíčení, můžete vysít už v lednu.
Únor
I v únoru kontrolujeme vytápění, nadále pokračujeme v zalévání stávajících rostlin, přesazování i k výsevu. Někteří již nyní mohou začít rýt a hnojit půdu. Pokud jste ještě neprovedli úklid, už je nejvyšší čas, protože jarní sezóna je za dveřmi. Určitě se vám bude hodit umýt si i všechny pěstební nádoby.
Březen
V březnu byste se měli zaměřit na přípravu půdy. Březen je období, kdy nás čeká spousta nových výsevů a nyní je možné také navýšit zálivku. U některých rostlin je vhodné začít také s hnojením.
Duben
I duben je obdobím výsevu a zapomínat nesmíme ani na řízkování vhodných rostlin. Jestliže očekáváme přízemní mrazíky, přikryjeme netkanou textilií. Postupně můžeme začít s otužováním rostlin – skleník větráme. Mladé sazenice přepichujeme.
Květen
Květen je obdobím, kdy je venku již dostatečně teplo, takže není nutné vytápět skleníky. Naopak, skleníky větráme, aby se rostliny mohly otužovat. Dostatečně zaléváme a kontrolujeme, zda se nevyskytují choroby nebo škůdci. V tomto období již můžeme začít přesazovat do zahrady. Skleník i pařeniště alespoň částečně zastíníme (zahradnickou rohoží nebo vápnem).
Skleník: Zdroj obrázku Pixabay.com
Červen
Zaléváme a hnojíme, hlídáme škůdce a choroby. Jako prevenci před nimi odstraňujeme odumřelou rostlinnou hmotu.
Červenec
Skleník musí být dobře zastíněn a často ho větráme, zeleninu v něm hnojíme a všechny rostliny dostatečně zaléváme.
Srpen
Rostliny, které ještě zůstávájí ve skleníku zaléváme, hnojíme. I v srpnu musí být skleník dostatečně zastíněn. Nyní je také čas na úklid – vyčistěte skla skleníku, vyplejte záhony a zbavte se veškeré odumřelé rostlinné hmoty, která by mohla způsobit choroby a škůdce.
Září
I nadále uklízíme a snažíme se včas odhalit případné škůdce. Ve většíně skleníků se zaměřujeme na sklizeň zeleniny, která je nyní na svém vrcholu.
Říjen
Vzhledem k počasí omezujeme zálivku, pařeniště přes noc zakrýváme. Podle toho jaké je počasí a také podle toho jaké rostliny ve skleníku máme, bude potřeba první vytápění.
Listopad
Pozor na škůdce a choroby. Pokud ještě nyní pěstujeme rostliny, vytápíme.
Prosinec
Zálivka u rostlin je omezená, vytápíme jim. Skleník i pařeniště by měly být uklizené (v případě, že pokračujete v pěstování i přes zimu, můžete uklízet průběžně i v zimních měsících).
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!