Novoroční bilancování: která přírodní hnojiva se mi vyplatila, a která naopak ne. Překvapily kvasnice i moučka

Hnojení zahrady, přírodní hnojení, přírodní hnojiva, mulč, káva, skořápky.

Novoroční bilancování: která přírodní hnojiva se mi vyplatila, a která naopak ne. Překvapily kvasnice i moučka. Konečně jsem si udělala čas a sedla si v klidu nad svými zápisky z loňského a předloňského roku. Ráda používám přírodní hnojiva, ale dá se to s nimi i přehnat.

Mnohdy stačí opravdu málo a úroda, kterou jste tak pečlivě piplali, přijde vniveč. Zkoušela jsem horký mulč, kostní moučku a také oblíbené kvasinkové hnojivo. Jaké zkušenosti s nimi na zahradě mám?

Použití horkého mulče

Horký mulč je silná vrstva čerstvé trávy, která při rozkladu vytváří teplo. I když technicky nejde o hnojivo, uvolňuje velké množství dusíku, což může vést ke shození plodů. Horký mulč se tak hodí spíš do záhonů, které chcete využít před sezónou. Rozhoďte ho na podzim a na jaře bude vše OK.

Nadměrné používání kostní moučky

Kostní moučka obsahuje značné množství fosforu a zahradníci ji často hojně aplikují na své rostliny. Nadměrný příjem tohoto prvku však může rostliny oslabit, zpomalit vývoj jejich kořenů a v konečném důsledku se negativně podepíše i na velikosti úrody. A totéž platí i pro oblíbenou dolomitovou moučku.

půda Novoroční bilancování: která přírodní hnojiva

Foto: Pixabay

Předávkování kvasinkami a droždím

Kvasinky jsou vynikajícím stimulátorem růstu, a to zejména pro okurky. Jejich příliš časté používání však může vést k opadu květů a nadměrnému růstu listů na úkor vývoje plodů. Jednou za měsíc podle mě úplně bohatě stačí. A ke konci sezóny si myslím, že už se používání tohoto hnojiva pozitivně neprojeví vůbec.

Čaj, káva nebo skořápky nijak nevadí

Naopak ke hnojení kávovou sedlinou, čajem nebo podrcenými vaječnými skořápkami nemám žádnou výtku. Kávovou sedlinu dávám k borůvkám, vaječné skořápky k růžím a čajové lístky tam, kam se mi zrovna chce. Přijde mi totiž, že dokážou využít úplně všechno. Ani jedno z těchto hnojiv s půdou nijak zvlášť nemíchám, spíš jen rozházím a nechám tak. Mám dobrý pocit, že zužitkovávám bioodpad, na růstu rostlin to ale asi nijak raketově vidět není.

Zdroj: autorská zkušenost

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)