Novinka z lékárny zvětší jablka na poslední chvíli: Kyselina jantarová vám navíc peněženku nezruinuje
Novinka z lékárny zvětší jablka na poslední chvíli: Kyselina jantarová vám navíc peněženku nezruinuje. Když jabloně obtěžkají plody, mají jejich milovníci ještě poslední možnost zajistit si bohatou úrodu velkých, sladkých, šťavnatých a zdravých jablek. A tyto postupy navíc mohou být prospěšné i pro jiné ovocné stromy, například hrušně.
Umění péče o jabloně
Jabloně nejsou nepodobné okurkám nebo rajčatům – vyžadují totiž opravdu důslednou péči a výživu, aby přinesly požadované výsledky. Brzy na jaře a na začátku léta je čas na tradiční výživu stromů, zejména když se začínají tvořit plody. Ovšem ani v srpnu nebo na počátku září ještě není nic ztraceno.
Foto: Pexels
U jabloní je třeba se v současné době zaměřit na živiny, jako je draslík, který je nezbytný pro vývoj velkých a pevných plodů, fosfor, který posiluje imunitu a budoucí odolnost proti mrazu, bór, který je zásadní pro sladká, hustá a neporézní jablka, a vápník, který minimalizuje riziko předčasného opadu plodů.
Aplikace těchto živin přes kořeny nemusí být v této fázi vegetace tak účinná. Proto je vhodné přistoupit k listovému postřiku. Je důležité najít rovnováhu mezi používáním chemických roztoků a minerálních hnojiv, protože stromy jsou uprostřed plodonosného období.
Úloha kyseliny jantarové při zlepšování kvality jablek
Jednou ze základních složek tohoto přístupu je kyselina jantarová, sloučenina, která při správném použití výrazně ovlivňuje velikost, sladkost a celkovou kvalitu jablek. V lékárnách jde o relativní novinku a mnohdy ji lze zatím koupit jen na internetu. Stojí však pár korun, takže jde o investici, která se rozhodně vyplatí.
Začněte tím, že smícháte sklenici dřevěného popela v kbelíku s vodou a necháte ji několik dní odstát. Tato voda napuštěná popelem funguje jako přírodní zdroj živin a minerálů, které napomáhají celkovému zdraví stromů. V samostatné nádobě s teplou vodou rozpusťte 1 gram kyseliny jantarové. Jde o mikroživinu, která prokazatelně zlepšuje sladkost a hustotu plodů jablek.
Vše smíchejte, přeceďte a s pomocí postřikovače důkladně pokryjte listy jabloní. Pečlivě zasáhněte všechny zelené části, ke kterým máte přístup. I když není možné pokrýt všechny plody, i částečná aplikace může být prospěšná. V případě, že se roztok dostane do kontaktu s jablky, není důvod k obavám, jen pamatujte na to, že by měla být před konzumací vždy omyta. Nespoléhejte na to, že vaše hnojivo smyje déšť – nemuselo by se vám to vyplatit.
Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-301032-jantarovy-elixir-sily-a-zdravi-pro-vasi-zahradu, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/kyselina-jantarova-hnojeni-rostlin/, https://hiddenshell.ru/cs/kak-udobryat-cvety-yantarnoi-kislotoi-v-tabletkah-polza-yantarnoi-kisloty-dlya/
Náhledové foto: Pexels
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)