Nosní olej proti rýmě vyrobíte jen ze dvou ingrediencí
Nabídka těchto produktů v lékárnách je prozatím tristní a pokud se o bylinky nezajímáte skutečně do hloubky, dost možná nosní olej ani neznáte. Jakou má výhody oproti klasickým kapkám a jak si ho vyrobit?
Mluvíme-li o zmírnění průběhu rýmy (proto cílená léčba je pojem spíše kontroverzní), neměli bychom dbát pouze na uvolnění dýchacích cest, ale také na jejich rychlou regeneraci. Toho využívají mnohé farmaceutické prostředky z lékárny, které se však smí využívat pouze týden bez přerušení (u dětí do dvanácti let se dokonce doporučuje jen pět dní). V opačném případě by si váš nos mohl na nabízené léčebné látky navyknout a následně „opuchat“ i bez přítomnosti rýmy samotné. Oproti tomu nosní oleje takové omezení nemají a jestliže se vám rýma nepříjemným způsobem zkomplikuje, můžete je používat, jak dlouho chcete.
Foto: Pixabay
Nosní olej s přídavkem heřmánku
Bohužel nečekejte, že si účinný přípravek doma vyrobíte za pár minut. Aby se účinné látky s olejem skutečně prolnuly, musíte jim k tomu dopřát alespoň dva týdny. Vezměte velkou hrst sušených květů heřmánku a zalijte ji kvalitním olejem. Pro ošetření pokožky je nejlepší mandlový nebo extra panenský z oliv.
Zalijte tak, aby byly květy zcela ponořené a uložte na 14 dní do temna a chladu. Poté přefiltrujte a aplikujte po kapkách vždy, když vás potrápí rýmy. Denně doporučujeme 3-4 opakování. Pro aplikaci lze použít např. dobře očištěné kapátko po jiných nosních kapkách nebo přímo zakoupit zcela nové. S cenou se vejdete do desetikoruny, pokud natrefíte na ten správný výrobek.
Náš tip: Doplňte svou léčbu také čajem z heřmánku. Pomáhá při zánětech, podpoří prospěšné pocení a pomůže i se zažíváním, když je vám těžko z množství spolykaných hlenů. Další možností je také černý bez nebo třeba rakytník.
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)