Nigella a Silybum: Bylinky pro zdraví našich jater
Ne, nejde o žádnou velkou exotiku, nýbrž o dvě nejčastěji používané bylinky současnosti, které se starají o zdraví vašich jater (a nejenom o něj). Zjistě, zda si dopřát ostropestřec mariánský (Silybum marianum) nebo černuchu setou (Nigella sativa).
Ukážeme vám, v čem se obě bylinky liší a jak si jejich výhod užít na maximum. Nemoci jater totiž nebolí, a proto je leckdy odhalíme, až když je pozdě. Tak proč nejít zdraví tak trochu naproti?
Klasika z klášterní lékárny: ostropestřec mariánský
Kdo by tuhle báječnou bylinku neznal. Vypadá sice jako bodlák, její semena jsou však plná účinných látek. Jde zejména o známý silymarin, nejvíce se koncentrující v obalech semen.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Jen špatně se vyluhuje do vody a o moc lépe na tom bohužel není ani ostropestřcový olej. Mnohdy však tyto účinné látky stačí. I minimální množství totiž může s onemocnění jater pomoci. Tři šálky ostropestřcového čaje (jeden každý z jedné lžíce semen) nebo dvě lžičky oleje tak mohou leckomu stačit.
Pokud vám však ostropestřec v této době nepomáhá, vsaďte na těžší kalibr. Tím jsou samotná semena, rozžvýkaná nebo rozemletá na prášek. A množství? Tři lžičky denně půl dobu tří měsíců. Počítejte však s tím, že jejich obaly jsou poněkud tvrdší a s ostřejšími hranami Pokud jste tedy náchylní k tvorbě fisur v anální oblasti nebo se dokonce potýkáte s hemoroidy, nebude pro vás kůra neupravenými ostropestřcovými semeny vhodná.
Co vám nabídne černucha setá
Je ceněna už od antiky. Kromě zdraví jater pomůže také se zdravím trávicího sytému, imunitou, cukrovkou nebo krevním tlakem. Doporučená dávka semen je jedna až dvě lžičky denně, množství oleje jak pak poloviční.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
A pokud si budete chtít připravit čaj, doporučujeme denně 2-3 šálky, každý připravený z necelé lžičky podrcených semen. Olej z černuchy je bez výrazné pachuti, semena jako taková pak uplatníte při vaření A tady je doporučená délka kůry pro ozdravení jater tříměsíční. Jde o dost dlouho dobu na to, aby se jaterní tkáně stihly vzpamatovat. Má to však jednu výjimku – černucha si na rozdíl od ostropestřce neporadí s onemocněními, která byla způsobena nadměrnou konzumací alkoholu.
A nevýhody? I ty se najdou. Léčebná kůra z černuchy seté není určena osobám, které trpí poruchami srážlivosti krve. Pozor by si měli dát také diabetici. U nich se tato léčba neobejde bez konzultace s lékařem. Černucha totiž dokáže opravdu výrazně snížit hladinu cukru v krvi, což může v kombinaci s příliš silnou léčbu vést k život ohrožujícím stavu.
Pokud však potřebujete zároveň posílit svoji imunitu, bojujete proti ateroskleróze, snažíte se potlačit příznaky alergie apod. Pak se určitě vyplatí černuchu vyzkoušet.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)