(Ne)známá trvalka – šišák bajkalský
Spolu s tím, jak stoupá náš zájem o bylinky a alternativní medicínu, přichází na náš trh i mnoho zajímavých rostlin, které mohou prospět jak estetické stránce naší zahrady, tak i našemu zdraví. Některé z nich vás zaujmou na první pohled.
Patří mezi ně například šišák bajkalský (Scutellaria baicalensis). Ještě donedávna byl k vidění téměř výhradně v botanických zahradách, dnes si ho však začínáme s oblibou přenášet do zahrádek. A občas lze na roztroušené rostliny narazit i ve volné přírodě, i když jeho původní domovinou je Rusko, Mongolsko a Čína.
Kořen se v tradiční čínské medicíně používá už po staletí
Šišák bajkalský má antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti, dokáže urychlit regeneraci tkání a zastavuje krvácení. Odvar z něj pomáhá při léčbě jater, paradentózy, zánětů v ústech (oblíbený je zejména u ran, které svým novým uživatelům způsobují mnohdy zubní protézy), odstraňuje bakterie a kvasinky způsobující špatný dech, a zastavuje krvácení a urychluje regeneraci dásní po náročnějších stomatologických výkonech.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Léčivou části je kořen, který pochází z tříletých a starších rostlin. U nás se však pěstuje spíše jako dekorativní součást záhonků s trvalkami.
Čím nás potěší šišák bajkalský
Na květinových záhonech vypadá velmi pěkně. Dorůstá asi 40 cm a jeho fialově zbarvené květy zaujmou na první pohled svou sytostí a nevšedním tvarem. Chlubí se rovněž až 4 cm dlouhými listy. Šišák vykvétá od června do srpna.
Dařit se mu bude skoro kdekoliv. Nevadí mu ani kamenitá půda (která může být i mírně vápenatá). Ochotně poroste na slunném místě i ve stínu, bez dostatku sluníčka však pokvete jen málo. Pokud na něj tedy v květinářstvích narazíte, s chutí si zaexperimentujte. Šišák bajkalský se vám za to odvděčí.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)