Nezapomínáte otužovat semínka? Trocha studené vody před výsevem dokáže zázraky – dejte však pozor na čas
Nezapomínáte otužovat semínka? Trocha studené vody před výsevem dokáže zázraky – dejte však pozor na čas. Pokud chcete zvýšit úspěšnost klíčení při předpěstování užitkových nebo okrasných plodin, měli byste vsadit na jejich namočení. Namáčení semen zeleniny před výsevem může pomoci urychlit klíčení a zvýšit šanci na úspěšný růst rostlin. Postup se může lišit v závislosti na konkrétní zelenině, ale ten základní má jednoduchá pravidla.
Jak správně namáčet semena před výsevem
Připravte si misku s vodou a vložte do ní semena. Semena nechte namáčet po dobu doporučenou na obalu semínek (obvykle 4 až 8 hodin). Pokud není doba namáčení určena, lze postupovat podle vlastního uvážení, obvykle je však doporučeno nechat semena namáčet minimálně 2 až 3 hodiny. Po uplynutí doby namáčení vyjměte semena z vody a nechte je okapat. Pokud máte v plánu vysévat semena venku, nechte je ještě několik hodin schnout.
Foto: Pixabay
Ovšem výsev uvnitř lze provést okamžitě. U některých druhů zeleniny je rovněž vhodné přidat do vody kousek křídy nebo vápence, což pomáhá neutralizovat případné škodliviny usazené na povrchu semínek. Tyto prostředky navíc poskytují rostlinám kalcium, které je důležité pro tvorbu silných stonků a listů.
Která semena zeleniny před výsevem namáčet
Namáčení semen před výsevem může pomoci zvýšit pravděpodobnost klíčení semen a posílit růst rostlin. Následující semena zeleniny je vhodné před výsevem namočit opravdu vždy:
- Fazole – některé druhy fazolí je vhodné namáčet před výsevem, aby se urychlilo klíčení a zlepšil se růst.
- Hrách – namáčení semen hrachu může pomoci zvýšit klíčivost a růst rostlin.
- Cizrna – semena cizrny mohou být namočena před výsevem, aby se zlepšilo klíčení a růst.
- Ředkvičky – namáčení semen ředkviček může pomoci urychlit klíčení a podpořit růst rostlin.
- Mrkev – namáčení semen mrkve může pomoci zvýšit klíčivost a zlepšit růst.
Je však důležité také pamatovat na to, že některá semena je vhodné před namáčením ošetřit, aby se zabránilo působení nejrůznějších chorob a škůdců.
Jak na první hnojení semenáčků zeleniny
Namočení semen může pomoci semenáčkům s lepším vývojem, ovšem pro jejich vývoj je stejně důležité i hnojení. A jak by mělo vypadat to úplně první? To by měl zajistit už kvalitní substrát, proto si vyberte pro výsev kvalitní zeminu, která obsahuje dostatek živin pro zdravý růst klíčících rostlin. Zvolte substrát určený pro semenáčky nebo si připravte vlastní směs z výživné zeminy, písku a kompostu.
Pro první hnojení semenáčků zeleniny je poté vhodné použít slabé řešení běžného organického hnojiva. Hnojivo můžete přidat přímo do země anebo ho rozmíchat v odstáté vodě a zalévat malé rostlinky pomocí stříkačky. Při použití hnojiva je vždy velmi důležité dodržovat správnou dávku. Příliš velké množství živin může poškodit rostliny.
Jak pečovat o semenáčky
Po prvním hnojení pravidelně sledujte stav rostlin a hnojte je podle potřeby. Každá rostlina má jiné potřeby a vyžaduje jinou dávku hnojiva, takže bude záležet na konkrétním druhu. A nezapomeňte ani na vhodnou zálivku. Buďte však opatrní a postupujte tak, aby nedošlo k přelití a k narušení kořenů. Používejte vždy vodu pokojové teploty.
Zdroj: https://facedobra.com/navishho-ta-yak-pravilno-gartuvati-nasinnya-pered-posivom-sekreti-dosvidchenih-gorodnikiv/, http://www.zahradnictvisebrov.cz/postupy-pro-vysev-paprik-rajcat-a-dalsich-druhu-zeleniny, https://www.prozeny.cz/clanek/bydleni-kvetiny-a-zahrada-jak-predpestovat-sazenice-ze-seminek-doprejte-jim-svetlo-teplo-a-dost-vody-86659
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)