Nezabíjejte své rostliny hnojením. Zde jsou základní pravidla hnojení
Při hnojení bychom se měli držet pravidla „všeho moc škodí“ nebo „méně je někdy více“. Zejména komerční hnojiva mohou být natolik silná, že jejich nadměrné množství může rostlinu zahubit. Je třeba dodržovat také správné období, kdy hnojit. V období vegetačního klidu hnojení přerušujeme, začínáme s ním až na jaře. Pokud nemáme univerzální hnojivo, nepoužíváme jeho přebytky (například rozpuštěné ve vodě) na jiné rostliny. Mohlo by jim to spíše ublížit. Jaké jsou další zásady správného hnojení rostlin?
Makroživiny, které rostliny potřebují
Na hnojivech obvykle sledujeme poměr tří základních makroživin: dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Dusík je důležitý pro bujný růst zelených částí rostlin. Fosfor používají rostliny pro správnou tvorbu pupenů a květů; ovlivňuje také vývoj kořenů. Draslík taktéž podporuje kvetení, ale přispívá ke zvyšování odolnosti rostlin vůči chorobám (zejména těm houbovým). Pokud chcete rostlinu hnojit, abyste dosáhli velkých plodů, dusík je v hnojivu obsažen v menším množství, než ostatní prvky. Způsobil by totiž to, že by se rostlina soustředila na vývoj zelených částí, jako jsou stonky a listy – na úkor plodů a květů.
Foto: Pixabay
Mikroživiny, které rostliny potřebují
Kromě výše zmíněných tří makroživin ale rostliny potřebují také mikroprvky. Do této skupiny patří zejména železo (Fe), měď (Cu), bór (B), molybden (Mo). Je jich potřeba mnohem menší množství, než makroživin. Množství jednotlivých prvků může požadovat každá rostlina jiné. Tak například:
- Zelené okrasné rostliny potřebují více dusíku. Díky tomu budou mít krásné listy.
- Rostliny s okrasnými květy nebo ty, u kterých chceme bohatou úrodu, budou zase potřebovat přípravky s vyšším obsahem draslíku a fosforu.
Hnojení pokojových rostlin
První dávku hnojiva dopřejeme pokojovým rostlinám na jaře, asi tři týdny po přesazení (pokud jsme přesazovali – ne všechny rostliny vyžadují každoroční přesazování). Pokud bychom hnojili dříve po přesazení, hnojivo by mohlo poškodit kořeny nebo alespoň narušit jejich správný vývoj. Pokud je potřeba hnojení vysoká, jako je tomu u kvetoucích rostlin, mělo by se přihnojování provádět jednou týdně. Zelené a okrasné rostliny z listů stačí přihnojit jednou za 2 týdny.
Hnojení kaktusů a sukulentů
Jedná se o rostliny, které se dokážou velmi dobře vypořádat s malým množstvím živin. Vyžadují málo dusíku. Proto obsahují hnojiva na sukulenty hlavně fosfor a draslík. Ideální jsou tekutá hnojiva, která se aplikují obvykle jednou za dva až tři týdny (čtěte návod na obalu).
Zdroje info:
https://zielony-parapet.pl/blog/nawoz-do-kwiatow-doniczkowych-zasady-prawidlowego-nawozenia-roslin
https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/pokojove-rostliny/casto-hnojit-pokojove-rostliny-nehnojit
Foto: Pixabay
Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!