Nevšední okrasné cibuloviny v hlavní roli
Vzduch voní podzimem a to je čas vysazování jarních cibulovin. Kosatce, narcisy nebo šafrány známe všichni, ale co takhle si letos vysadit nevšední okrasné cibuloviny, jako jsou např. snědky, ladoňka nebo talovín.
Snědky
Snědky neboli Ornithogalum jsou okrasné cibuloviny pocházející z Evropy a Asie. Jednotlivé druhy se liší výškou, tvarem a také dobou kvetení, ale mají společnou bílou a bílozelenou barvu květů. Co se týká pěstování, cibulky se vysazují na podzim do kypré a humózní půdy, alespoň 10 cm hluboko. Vrstva půdy bude chránit cibulky před vysycháním i před výkyvy teplot. Zkombinovat můžete snědky se stínomilnými trvalkami a prospěje jim mulčování listím nebo zkompostovaná kůra.
Ladoňka
V našich končinách se nejčastěji vyskytuje ladoňka dvoulistá, ladoňka karpatská nebo ladoňka sibiřská. Tato drobná okrasná cibulovina roste dobře v teplých oblastech naší země a je charakteristická svými drobnými modrými kvítky a tmavě zelenými lístky. Ladoňka má nejradši humózní půdu, polostín nebo i plné slunce. Kvete od března až do dubna. Hodí se všude tam, kde je dostatek vlhkosti a skvěle se uplatní jako podrost keřů a stromů.
Talovíny
Talovíny se považují za posly jara, protože mnohdy vykvétají už v únoru při prvním lehkém oteplení. V tuto dobu se začnou na záhonech objevovat drobné žluté kvítky podepřené drobnými zelenými lístky. U nás se nejčastěji pěstuje talovín zimní, který získal i české názvy jako např. zlaťák předjarní nebo voměj zimní. Vysazujeme je na podzim asi 5 cm pod zem. Co se týká nároků na pěstování, talovíny preferují humózní, vlhkou půdu a skvěle se hodí do skalek, záhonů nebo okraje trávníků a také pod keře či stromy. Mají rádi polostín, ale pokud je půda dostatečně vlhká snesou i plné slunce. Kvetou tedy od února až do dubna. Díky nenáročnosti rostliny nemusíme ani přihnojovat.
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.