Neutrácejte za drahé mulčovací směsi – šišky z lesa vám přinesou stejnou službu. Stačí vybrat ty vhodné (nejlepší je borovice) a správně je aplikovat
Neutrácejte za drahé mulčovací směsi – šišky z lesa vám přinesou stejnou službu. Stačí vybrat ty vhodné (nejlepší je borovice) a správně je aplikovat. V tomto článku se budeme zabývat výhodami používání borových šišek jako mulče na zahradě a tím, jak může tento přírodní zdroj zlepšit vaše zahradničení.
Úloha borových šišek jako mulče
Použití borových šišek jako mulčovací vrstvy může být vynikající volbou pro různé plodiny a nabízí zahrádkářům řadu výhod. Hlavní funkcí tohoto mulče je dlouhodobé udržování vlhkosti, takže se hodí zejména pro ovocné stromy a bobulovité keře. Výhody borových šišek na zahradě však zdaleka nespočívají jen v zadržování vlhkosti.
Foto: Pixabay
Dlouhodobé zadržování vlhkosti: Šišky slouží jako přirozená zásobárna vlhkosti. Při použití jako mulč zpomalují odpařování vody z půdy a zajišťují rostlinám stálý přísun vláhy během období sucha. To je cenné zejména pro zahrady v oblastech s nepravidelnými srážkami.
Potlačení plevele: Hustá a špičatá povaha šišek vytváří fyzickou bariéru, která brání růstu plevelů. Rozložením šišek kolem rostlin snížíte potřebu častého pletí, čímž ušetříte čas a námahu.
Odrazování škůdců: Šišky mohou odradit některé škůdce, například slimáky a plže. Stačí je rozptýlit po obvodu zahrady nebo kolem náchylných rostlin. Ostré hrany a pichlavá struktura ztěžují těmto škůdcům průchod oblastí.
Vylepšená estetika: Šišky dodají vaší zahradě rustikální a přírodní vzhled. Jejich zemité tóny a jedinečná textura mohou zvýšit celkový estetický dojem vašeho venkovního prostoru.
Použití borových šišek jako bariéry proti škůdcům
Vydejte se na šišky. Ujistěte se, že jsou šišky čisté a zbavené jakýchkoli nečistot nebo hmyzu. Poté je rozmístěte po obvodu záhonů nebo kolem konkrétních rostlin, které chcete chránit. Zahrabte je do půdy do hloubky přibližně 5-7 cm.
Šiškovou bariéru pravidelně kontrolujte, abyste se ujistili, že zůstává neporušená. Časem se některé šišky mohou rozložit, takže může být nutné je vyměnit za čerstvé.
Zdroj: https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zkusme-zakladat-nove-lesy-jinak-2, https://www.ceskestavby.cz/clanky/pro-a-proti-mulce-z-jehlici-kdy-se-vam-v-zahrade-opravdu-vyplati-31372.html
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)