Netýkavka a její pěstování

Netýkavka

Netýkavka balzamína se řadí mezi okrasné rostliny, které velmi dobře znaly již naše prababičky. Mnohdy se jí sice říkalo jinak, přesto byla velmi známá a uznávaná. Ostatně uvést můžeme například názvy jako sultánka, lízinka anebo ančička. V současnosti se objevují i nové kultivary, které jsou určeny nejen na zahradu, ale i na balkony a jiná místa, kde se budou krásné květiny dokonale vyjímat. My se soustředíme na druhy netýkavek a také na možnosti jejich pěstování v našich podmínkách.

Druhy netýkavek

Netýkavek je spousta. Rod nazvaný Impatiens zahrnuje totiž jak jednoleté tak i vytrvalé rostliny. Může se přitom jednat o byliny ale i o polokeříky. U nás si našla místo zejména Impatiens walleriana. Jedná se o rostlinu dosahující výšky od 20 do 40 cm mající jak červené, tak i fialové a bílé kvítky. Vyznačuje se růstem podobajícím se keři. Poměrně oblíbené je v našich podmínkách také Impatiens New Guinea, která je typická květy, jež mohou dosáhnout velikosti až 5 cm. Vyznačuje se sytě zelenou barvou a kvítky různých barev. Moc hezky vypadá například oranžová.

Zásady pěstování netýkavek

Ať už volíte jakékoli kultivary, jako jsou třeba netýkavka žláznatá, konžská anebo malokvětá, měli byste dbát hlavně na dostatek vláhy. I když rostliny na chvilku zcela zvadnou, voda dokáže doslova a do písmene divy. Pro pěstování si vyberte prostorné truhlíky. Optimální jsou samozavlažovací květináče. Stanoviště by mělo být vzdušné a mírně teplé. Optimální je polostín, kde se ale bude vyskytovat dostatek světla.

Hnojení netýkavek

Hnojit začněte určitě až poté, co se rostliny dokonale zakoření a vytvoří si kvalitní kořenový systém. Ideální jsou poloviční dávky oproti hnojení pelargonií. Hnojit postačí bohatě jednou za týden. Optimální jsou veškeré hnojiva, jež jsou primárně určená pro balkonové rostliny. Nezapomínejte odstraňovat pravidelně odkvetlé části, které zabraňují dalšímu kvalitnímu růstu.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.