Netradiční způsoby rychlení letniček a zeleniny
Zahradník nikdy nespí, a to ani v zimě. Přesně tak to dříve bývalo a my se k této činnosti a frázi začínáme pomalu, ale jistě vracet. To je však velmi dobře. Pokud je to přece jen možné a máte prostor kolem domu či zahrádku u bytu, byla by škoda ji nevyužít a nevypěstovat si svou zeleninu nebo květiny, které vás v sezoně budou těšit svou krásou. Nehledě na to, že doma vypěstovaná zelenina je vždy chutnější a zdravější, protože neobsahuje řadu pesticidů a jiných chemických látek.
Avšak ti, kteří si svou zeleninu pěstují a nechtějí kupovat drahé sazeničky, již během zimy připravují svá semínka, která si napěstují a často již během ledna nebo února začínají vysévat nejranější zeleninu a letničky. Máme pro vás několik tipů, jak nápaditě rychlit zeleninu a letničky.
Několik kritérií pro výsev
Jakmile budete mít nakoupená semínka, vysévejte je do výsevních misek s lehkým a vzdušným substrátem. Ten si však také můžete vyrobit pomocí rašeliny a vyzrálého kompostu, který prosejete. Připravenou zeminu nasypte do misky, vysejte semínka a opět zasypte zvoleným substrátem – obecně tak, jak jste zvyklí.
Takto připravený výsev nikdy nezalévejte proudem vody, ale pouze jej zavlažujte pomocí lahve s rozprašovačem. Dbejte na pravidelné zavlažování a myslete na to, že substrát nesmí vyschnout, ale také nesmí být úplně mokrý. Dále pak vyberte místo, kde budete mít 18 až 25 °C. Dále, co je jistě velmi důležité, tak je pravidelné větrání fóliovníku. Nyní už ale zpět k nápaditému rychlení zeleniny a letniček.
Jak si vyrobit vlastní pařeniště či fóliovník
Několik způsobů, které možná osloví i vás:
- Plastové boxy či kryty: Máte doma staré plastové boxy po dětech, ve kterých byly hračky? Pokud ne, plastové bedny lze za pár korun koupit v nejrůznějších řetězcích. Dbejte na to, aby byl plast transparentní, aby měly sazeničky dostatek světla. Takový plastový poklop může dokonale sloužit jako pařeniště. Stačí jen přiklopit výsev v misce a udržovat jej.
- Deštník může být nápomocen: Možná vám tento způsob zní velmi zvláštně, ale takový starý, ale klidně i nový, průhledný deštník zajistí skvělé prostředí pro výsev. Teno způsob doporučujeme u letniček, které ale vysejete například do sudu nebo jiné kulaté nádoby, do které deštník zapíchnete a přikryjete obsah. Tento způsob lze také využít jako ochrana mladých rostlinek.
- Pomocník z PET lahví: U tohoto způsobu stačí vzít kelímek od jogurtu, malý květináček či jinou malou nádobku, umístit do ní několik semínek a pomocí rozpůlené petky jej přikrýt. Jednoduché, malé pařeniště je na světě. Navíc si lahve můžete hezky ozdobit a popsat
Zdroj: https://survivallife.com/diy-seedling-greenhouses/amp/
https://living.iprima.cz/zahrada/jak-vyrobit-foliovnik-pareniste-sklenik
Foto: Pixabay
Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)