Netradiční tipy pro pěstování rajčat

Rajčata

Není nic lepšího než podomácku vypěstovaná rajčata z vlastní zahrádky. Přestože se rajčata dají snadno koupit v každém supermarketu, rozhodně stojí za to věnovat trochu práce a úsilí vlastnímu pěstování. Alespoň v letní sezóně chuť domácích rajčat zaručeně oceníte. V tomto článku si ukážeme, několik jednoduchých triků na jejich pěstování. Většina rajčat potřebuje nějaký druh podpěry. Tady je několik způsobů, které můžete snadno použít.

Kruhové rajčatové klece

Zasaďte nejprve rajčata do půdy a pak na ně nasuňte kruhovou rajčatovou klec. Spodní část klece s bodáky zasuňte do země a umístěte rostlinu zhruba do středu konstrukce. Pro lepší stabilitu konstrukce můžete klec posilnit třeba ještě další opěrnou tyčí. Úplně postačí dřevěná, ale můžete použít třeba i kovový roksor. Podpěru zatlučte do země kladivem a připevněte ke kleci pomocí kovového drátu. Pro ještě větší stabilitu rostliny můžete ke kleci upevnit i některé silnější větve.

Spirálové tyče na rajčata

Rajčata u spirálových tyčí jako klasika: Foto Radek Štěpán

Živý rajčatový plot

Připevnění rajčatových rostlin k dřevěným kůlům je osvědčená klasika. Pevné dřevěné kůly zatlučete kladivem do země a rajčata k nim přivážete provázkem. Tímto způsobem pěstuje rajčata snad každý. Zkuste ale tuto techniku povýšit na další level a postavte si z rajčat živý plot. Zatlučte do země několik kůlů vedle sebe a přes všechny natáhněte provázkovou síť – několik vodorovných provázků, do kterých můžete rajčata postupně zaplétat, jak budou růst. Nejenže je tato technika snadná na práci, ale jakmile vám rajčata trochu vyrostou, stane se z nich i vkusná dekorace vaší zahrady.

Zahradnické síťové ploty

Pokud chcete mít konstrukci ještě pevnější a používat ji třeba opakovaně každou sezónu, můžete si pořídit kovovou síťovou konstrukci a zaplést rajčata do ní.  Pro jistotu je dobré je připevnit ještě provázkem.

Rajčata: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.