Netradiční použití smilu italského – odradí srnky i moly
Aroma smilu italského (Helichrysum italicum) vnímáme mnohdy rozporuplně. Zatímco někomu voní doslova na první setkání, jinému je čpící vůně kari nebo dokonce maggi velmi nepříjemná.
A nejinak je tomu i v živočišné říši. Smil je v našich končinách nepůvodní. Pravděpodobně pochází odněkud ze Středomoří nebo ze slunných svahů Turecka. Možná i proto mu mnoho našich zvířat doslova nemůže přijít na jméno.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Ochrana zahrady před srnkami i divočáky
Máte zahradu blízko u lesa a vaše mladé stromky působí na lesní zvěř doslova jako magnet? Zkuste na to jít za pomoci přírodního odpuzovače. Problematické úseky plotu jednoduše osázejte právě sazeničkami smilu italského. Aby se dobře rozrostly, neměly by být k sobě blíž než na 30 centimetrů. A stejným způsobem můžete osázet i stromky nebo záhony, které zvěř nejčastěji navštěvuje.
Aby tento repelent fungoval i v zimě, porušte pro jednou doporučená zásady péče a nadzemní části smilu nestříhejte. K tomuto kroku přikročte až na jaře, kdy bylinka začne znovu odspodu obrážet. Během sezóny pak nestříhejte ani květy, právě ty voní za slunných dní nejintenzivněji.
Smil italský jako odpuzovač molů
Ale ve hře není jen setkání s lesní zvěří. Stejně nepřirozeně voní této stříbřitý krasavec i obávaným kuchyňským molům. Vyžeňte nezvané návštěvníky ze své skříně a postavte jim do cesty právě smil. Stačí několik zavěšených snítek, případně nasušené listy, umístěné do textilních pytlíčků. Za nové je vyměňte ihned, jakmile přijdou o svou charakteristickou vůni. Moli a další nezvaný hmyz tak rozhodně nebude mít šanci.
Smil můžete samozřejmě i nasušit a použít v dekorativních suchých vazbách. Vydrží v nich opravdu dlouho, klidně až do příští sezóny.
Zdroj náhledového obrázku: Vlastní archiv Radka Štěpána
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)