Nestařec aneb modrá je dobrá: Jak nestařec vypadá a jaká pravidla platí pro jeho předpěstování

nestařec

O tom, že modrá je dobrá, rozhodně platí pro nestařec. Krásná letnička, která patří mezi nejtrvanlivější, vám zkrášlí a ozdobí zahradu svými květy od června až do podzimu. Jaká pravidla platí, pokud si chcete předpěstovat nestařec? Jak je to s pěstováním v nádobě?

Nízký vs. vysoký nestařec

Jedná se o rychle rostoucí trsnatou letničku, která neúnavně a bohatě kvete od června do podzimu. U nás se nestařec pěstuje jako letnička, která je vhodná k osázení záhonů, truhlíků, jakožto se pěstují druhy vhodné k řezu, které dorůstají výšky 40 až 60 cm či nízké druhy cca 15 až 25 cm. Na jemně ochlupených stoncích vyrůstají drobné srdčité listy.

Nízké druhy jsou bohatě větvené, oproti tomu vysoké vhodné k řezu rostou vzpřímeně. Květ je tvořen z drobných trubkovitých květů. Přestože je barevnost květů poměrně pestrá, a to od bílé, růžové, fialové až po modrou. Tak bílé květy nepatří mezi nejoblíbenější, neboť po odkvětu hnědnou. Je třeba odkvetlé květy pravidelně odstraňovat.

Pravidla pro předpěstování bohatě rostoucí letničky

Semena rostliny se vysévají na povrch kvalitního výsevného substrátu na začátku března. Vysévat můžete do řádku i tak, že semínka rozhodíte po celém povrchu, jemně přitlačíte do substrátu a mírně zalijete. Je třeba sledovat, zda rostliny mají pro klíčení dostatek tepla, světla a vlhka. Optimální teplota je okolo 20 °C. Vzešlé rostliny se 2 až 3 děložními lístky se přepichují do samostatného květináče nebo sadbovače. Pro předpěstování sadby je ideální teplota v rozmezí 15 až 18 °C. Doba předpěstování je 12 až 13 týdnů.

Podmínky pro pěstování

Rostlina miluje slunné a mírně vlhké stanoviště s dobře propustnou půdou. Je třeba pravidelně zalévat a hnojit. I když nestařec potřebuje pravidelnou zálivku, tak pozor na přemokření půdy. Rostlina může být napadena mšicemi, plísněmi i sviluškami. Je tak důležité nestařec pravidelně kontrolovat a případné škůdce ihned zlikvidovat.

letnička

Foto: Pixabay

Možné pěstování v nádobě

Letničku je možné pěstovat v květináči i truhlíku. Pro zdárný růst v nádobách potřebuje dobře propustnou zeminu, která je bohatá na živiny. Zcela nejlepší je, když koupíte speciální substrát určený pro pěstování balkonových rostlin. Nejlépe bude nestařec prospívat v keramické nádobě, ale nezapomeňte na drenážní vrstvu. Ideální je umístění na jižní či jihovýchodní stranu balkonu nebo terasy. Vhodné je nechat substrát vždy mírně vyschnout a pak teprve zalévat. Přemokření by vedlo k uhnívání rostliny. Hnojení provádějte jednou týdně či za dva týdny speciálním hnojivem určeným pro okrasné balkonové rostliny.

Zdroj: living.iprima.cz, ceskestavby.cz

Náhledové foto: Pixabay