Nesprávným sběrem bedel se už tradičně likviduje podhoubí
Už od nepaměti se traduje, že houba se musí při sběru velmi jemně vykroutit ze země. Pro opravdové houbaře se jedná o samozřejmost, kterou berou v potaz. Mnozí ovšem bohužel tento postup nedodržují, a to především u bedel. Ano, bedla vysoká se nezřídka stává obětí doslova barbarského činu. Právě na tento nesprávný sběr se zaměříme mnohem podrobněji v následujících řádcích. Ač bude text možná triviální, jeho úkolem je upozornit na tyto rádoby houbaře.
Proč je obětí právě bedla vysoká?
Důvod je vcelku jednoduchý. Její užitná hodnota spočívá pouze ve sběru klobouku. Ten je ideální především pro smažení na klasické řízky. Často se také bedla vysoká smaží na másle a kmínu. Třeně bývají tradičně nevyužité. Někteří houbaři je využívají pouze na výrobu koření. I tak je zapotřebí minimální množství této části houby. Ke klasickému zpracování jsou třeně bedel velmi tuhé.
Foto: Radek Štěpán
V čem spočívá nesprávný sběr?
Prostě v tom, že člověk jednoduše v lese utrhne pouze klobouk. Všechno je tak logicky jednodušší. Daný člověk získá jen tu část houby, jež pro něj má užitnou hodnotu. Ostatní houbaři se ale setkávají pouze s trčícími třeni, což určitě není nic příjemného, ba naopak. To ovšem není pouze jediný problém takovéhoto nevhodného sběru bedel vysokých.
Foto: Radek Štěpán
Podhoubí se prostě ničí
Při odřezávání hub z podkladu dochází k zahnívání zbytků a případné likvidaci podhoubí. U bedel vysokých platí to samé. Trčící zbytek třeně začne hnít a podhoubí je logicky ohroženo. Jemné vykroucení houby z podkladu přitom není nijak náročné a zvládne jej každý. Zbytky třeně je pak doma možné samozřejmě dát na kompost. Vykroucenou a následně odkrájenou část spodní prostě položíte mimo místo, kde bedle rostla. Optimálně ještě podhoubí zakryjete zbytkem mechu, případně jiného lesního podloží. Úroda by tak měla být i následující sezonu skvělá.
Náhledové foto: Radek Štěpán
Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.