Nespavostí trpí čím dál více lidí. Bojovat s ní lze však pomocí darů ze zahrady

Jste unavení, vysílení, nemáte na nic náladu, pociťujete stres a nic vás nebaví? Jedná se o běžné příznaky absence spánku. Ať už je důvod jakýkoli, je nejvyšší čas začít své tělo bránit a proti této situaci okamžitě bojovat. Kvalitní spánek je totiž důležitý pro zdraví našeho těla, o čemž nikdo z nás nepochybuje. Každý potřebuje dostatek energie na následující dny, aby mohl normálně fungovat a neohrožoval tak svou pracovní produktivitu ani zdraví.

Před spaním bude důležité vzít v potaz několik aspektů, které by se měly stát vaším rituálem a bojem proti nespavosti. Mezi ně patří například čisté ložní prádlo, ale také každodenní větrání místnosti, nepít kávu bezprostředně před spaním, nehádat se a nestresovat se a také před spaním nepoužívat mobilní telefony, tablety či počítače – raději si přečtěte hezkou knihu. Nyní už ale ke zmíněným pomocníkům, kteří nám mohou pomoci s nespavostí. 

Oč se jedná

Jedná se o sílu bylin, které lze koupit nebo vypěstovat na vlastní zahrádce. Už i naše babičky a maminky používaly bylinky do polštářů, aby děti nebolelo bříško nebo měly klidné spaní. Jako první bylinku bychom vám rádi představili levanduli, která najde své místo nejen v šatní skříni, ale i ve vašem polštáři. Stačí, když levanduli nasušíte, rozdrtíte a drť zašijete do polštáře, který následně umístíte ještě do povlaku. Vůně této rostliny uklidňuje a harmonizuje mysl, takže usnutí půjde snáze.

Třezalka tečkovaná
Foto: Pixabay 

Třezalka tečkovaná

S podrážděním, nervozitou, ale i nespavostí vám pomůže tato krásná, žlutá rostlinka, kterou si můžete vypěstovat na vlastní zahrádce. Dokonce ji můžete vysévat teď v únoru, a to v domácích podmínkách. A pokud jí budete chtít více, na podzim ji vysejte na zahradě. Její semena vymrznou a na jaře vyrostou silnější rostliny. Poté ji stačí pouze nasušit, smíchat například s výše zmíněnou levandulí do polštáře a užít si tak klidný spánek. Také si z ní můžete připravit nálev, který budete pít pravidelně před spaním.  

Foto: Pixabay

Kozlík vás uspí a zajistí kvalitní odpočinek

Kozlík lékařský můžeme najít ve volné přírodě, ale také si jej můžeme doma vypěstovat. Semena lze vysévat do pařeniště již koncem února, a to jeden centimetr do hloubky a patnáct centimetrů od sebe. Semena je také dobré na jeden den uložit do vody, a následně je opět usušit. Poté je zasejte. Zeminu udržujte stále vlhkou. A co se týče podpory spánku, vařte si z něj odvar, který taktéž pijte před spaním. Nelekejte se jeho specifické chuti, která je zprvu spíše zapáchající, přitom však sladká.

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8343774/, https://www.mojemedicina.cz/pruvodce-pacienta/zivotni-styl/bylinky-ve-vasi-lekarnicce/trezalka-teckovana-prirodni-antibiotikum-s-rozmanitymi-ucinky-na-nase-zdravi.html, ttps://www.bylinkyprovsechny.cz/ruzne/domaci-pestovani-bylin-rostlin/2065-jak-pestovat-kozlik-substrat-zalivka-svetlo-umisteni-hnojeni-prezimovani

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)