Nesmrtelné zrno bohů používáme jako obyčejnou okrasnou rostlinu
O čem je řeč? Samozřejmě o amarantu alias o laskavci. Zatímco Mayové, Aztékové nebo Inkové si ho cenili nade vše, nám se zpravidla líbí „jen“ jeho zajímavá květenství. A když už po amarantu sáhneme, bývá to v prodejnách zdravé výživy.
A co dalšího jste ještě o této zajímavé rostlině nevěděli? Rod laskavec ( latinsky Amaranthus) v sobě zahrnuje více než 60 druhů, ovšem pro pěstování na semena se využívá jen několik málo z nich. Ovšem pozor. Jedlá nejsou jenom semena, ale i mladé listy Takže pokud máte rádi saláty nebo nádivky z bylin, určitě to s ním můžete zkusit.
Jižní Amerika a dar bohů
Podle archeologických nálezů se amarant pěstoval už asi 4 000 let před naším letopočtem. A když dozrál, šlo o příležitost k velké slavnosti. Aby ne, vždyť jedna větší rostlina může nabídnout až dva kilogramy semen, z nichž se později snadno vyrobí bezlepková mouka.
Ovšem Aztékové šli v tomto směru ještě dál. Byl pro ně mystickou rostlinou, která dokázala posílit sílu člověka. Proto ženy z amarantové mouky, lidské krve a špetky mědi připravovaly placky, vytvarované do podoby hadů nebo ptáků. Asi nemusíme zdůrazňovat, že se poté konzumovaly při náboženských obřadech.
Foto: Pixabay
Tomu se však rozhodli učinit přítrž křesťanští misionáři. Všechen amarant spálili a hrozili useknutím rukou každému, u koho se najde byť jedno jediné zrnko. V Americe tak bylo pěstování této plodiny po dlouhou dobu téměř zapomenuto.
Laskavec jako ozdoba zahrádek našich babiček
Teprve později si jejich zajímavých barev a nevšedního tvaru všimli zahradnici, takže se amarant na výsluní zase na nějako dobu vrátil. Nejspíš ho také znáte – laskavce byly totiž na zahrádkách našich babiček velmi oblíbené pro svou nenáročnost. Nevadí jim sucho ani chudá půda, netrpí škůdci ani chorobami.
A to vám pomůže i při pěstování amarantu. Získat z něj zrna není těžké a kromě občasné zálivky ani nic jiného nepotřebuje, snad jen dvakrát ročně mírně přihnojit. Vysévá se už v dubnu, takže pokud to chcete zkusit, připravte se na příští sezónu s předstihem. Naše klima mu nedělá problém a uzraje bez potíží na přelomu září a října. Mimochodem, zrnka jsou velmi malá, jedno měří pouze 1 až 1,5 mm. Semena se pak jen usuší a rozemelou na mouku.
Ta je přirozeně bezlepková a kromě toho obsahuje i množství dalších cenných látek. Jde třeba o vápník, železo a hořčík, a také o vitaminy řady B, C a E. A nesmíme zapomenout ani na cenně esenciální aminokyseliny, z nichž je třeba jmenovat především lysin, leucin, isoleucin a tryptofan.
Věděli jste, že: v tropických oblastech světa je možné amarant sklízet až třikrát za rok?
Náhledové foto: Pixabay
Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)