Nepřehlédnutelná ostrožka z Kalifornie: Jak si rostlinu na jaře namnožit
Ostrožku nelze přehlédnout. Roste v trsech, které je možné na jaře dělit. Jaké podmínky rostlina potřebuje? A jak si ji lze namnožit? Čím je tato kalifornská kráska zajímavá?
Impozantní trvalka
Ostrožku opravdu nelze přehlédnout, však dorůstá do výšky 120 až 200 cm. Roste v trsech, které můžete na jaře dělit. Nejdříve se na jaře objevují dlanitě dělené listy a poté na dlouhých stoncích vyrůstají hroznovitá květenství ve tvaru válce. A ty se skládají z mnoha drobných květů. Hýří nejrůznějšími odstíny. Setkat se tak můžete s bílými, modrými, fialovými i růžovými květy. Pakliže rostlinu po odkvětu seříznete, tak se dočkáte ještě v téže sezóně nových květů. Ostrožka kvete od června do září. Ozdobí nejen zahradu, ale i interiér. Rostlina je totiž vhodná k řezu.
Podmínky pro zdárné pěstování
Ostrožka potřebuje slunné stanoviště, které bude chráněné před větrem. Za suchého počasí rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku. Co se týče zeminy, tak nejlepší je dobře propustná půda bohatá na živiny. Ostrožku lze uchovat tak, že ji usušíte květy obrácenými dolů. Sází se jako solitéra či do volných skupin s nižšími trvalkami. Pakliže ji vysadíte zjara, ještě tentýž rok vám vykvete.
Způsoby množení na jaře
Ostrožku lze na jaře množit dělením trsů nebo semeny. Ta je třeba vysít v březnu do skleníku nebo domácího fóliovníčku, tj. pod sklo. Předpěstované rostliny se vysazují na záhon v květnu, kdy už nehrozí noční mrazíky. Dospělou rostlinu lze množit pomocí kořenových řízků, které je třeba odebrat na začátku jara.
Foto: Pixabay
Na co si dát pozor
Ostrožka patří mezi mírně jedovaté rostliny. Její požití může způsobit vážné komplikace. Rovněž kontakt s listy přináší jistá rizika, převážně jde o podráždění kůže. Pokud jste alergik, tak při ošetřování ostrožky pracujte zásadně v ochranných rukavicích.
Zdroj: ceskestavby.cz, dumazahrada.cz
Náhledové foto: Pixabay