Neplodí vám cuketa? Prořežte jí listy – lepší životabudič byste jí mohli dopřát jen těžko

Cuketa neplodí, cuketa, jak pěstovat cuketu, jak prořezávat cuketu, pěstování cukety

Neplodí vám cuketa? Prořežte jí listy – lepší životabudič byste jí mohli dopřát jen těžko. Cukety patří do čeledi tykvovitých (Cucurbitaceae), kam se řadí také okurky a melouny. Mají centrální stonek, ze kterého vyrůstají postranní větve a listy. Květy jsou buď samčí, nebo samičí, přičemž z těch druhých se po opylení vyvinou plody.

Ovšem nechat cuketu jen tak volně růst na záhonku by se nemuselo vyplatit. Naopak – pokud vám neplodí, bude trochu péče potřebovat.

Proč řezat cuketě listy

Prevence chorob: Jedním z hlavních důvodů prořezávání listů cukety je boj proti chorobám rostlin. Listy, které vykazují známky plísně, hniloby nebo jiných infekcí, by měly být neprodleně odstraněny. Tím se nejen zabrání šíření chorob do dalších částí rostliny, ale také se sníží riziko kontaminace okolních rostlin.

Neplodí vám cuketa? Prořežte jí listy

Foto: Pixabay

Zlepšení cirkulace vzduchu: Husté olistění může vést ke špatné cirkulaci vzduchu kolem rostliny, což vytváří vlhké prostředí, které je příznivé pro houbové a plísňové infekce. Prořezáním listů umožníte větší cirkulaci vzduchu v rostlině, čímž snížíte zadržování vlhkosti a riziko těchto chorob.

Lepší vystavení slunečnímu světlu: Odstraněním některých listů, zejména těch, které stíní plodonosné květy, můžete zvýšit vystavení rostlin slunečnímu záření. To má zásadní význam pro vývoj plodů, protože sluneční světlo pomáhá při syntéze cukrů a dalších důležitých sloučenin, které zlepšují chuť a rychlost růstu cukety.

Jak správně prořezávat cuketu

  • Určete, které listy chcete odstranit: Zaměřte se na ty nemocné, poškozené nebo příliš velké, které mohou bránit slunečnímu světlu nebo proudění vzduchu.
  • Stříhejte u báze: Provádějte řezy blízko stonku, abyste se vyhnuli ponechání pahýlů, které by mohly být místem výskytu chorob.
  • Dezinfikujte své nástroje: Po každém střihu, zejména při odstraňování nemocného materiálu, očistěte nůžky dezinfekčním prostředkem, abyste zabránili šíření choroboplodných zárodků.
  • Vyhněte se nadměrnému prořezávání: Přestože je prospěšné odstranit některé listy, cukety potřebují dostatečné množství listového pokryvu pro podporu fotosyntézy a růstu. Proto nikdy neřežte více než třetinu listů najednou.

Zajištění správného opylení

Pomoci vám ovšem může i alternativní strategie pro zvýšení produkce plodů, Cukety jsou při opylování závislé na hmyzu, především na včelách. Jejich větší výskyt můžete podpořit tím, že v blízkosti vysadíte květiny (případně je možné cuketu opylit ručně pomocí malého kartáčku).

Optimální zavlažování a hnojení

Důsledná zálivka, zejména v době nasazování plodů, je zásadní. Cukety milují vodu a vyžadují spoustu živin. Pokud tedy každou druhou zálivku obohatíte třeba výluhem z plevel nebo kompostu, budou vám rozhodně vděčné.

 

Zdroj: https://gardenerspath.com/plants/vegetables/prune-zucchini/, https://www.growveg.co.uk/guides/perfect-courgettes-every-time/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)