Neoficiální léčivka, jež pomáhá

Na lukách je můžete často vidět vedle sebe. Hluchavka bílá a hluchavka žlutá jsou si podobné skoro jako vejce vejci. Tedy až na barvu květů. Co na tom, že se té druhé říká správně česky pitulník žlutý (Galeobdolon luteum). Obsah účinných látek mají velmi podobný. A i právě proto se to s pitulníkem určitě vyplatí zkusit.

Zpravidla se sbírá nať, která květe na jaře (květen a červen). Nejcennější jsou ovšem mladé vrcholky rostlin, takže pokud máte v okolí mez, na níž jste někdy během jara či léta žluté hluchavky posekali, můžete směle vyrazit na sběr.

Nasušit a použít

Nať se suší na dobře větraném místě a to nejvýše při teplotě 35 °C. Prudké sušení třeba v troubě jí nesvědčí. Přišla by o většinu svých účinných látek. Jakmile máte nasušeno, můžete se pustit do přípravy čaje, pomůže vám zejména s problémy dýchacích cest. Stačí užívat jeden šálek 2-3x denně. Připravíte ho z jedné lžíce sušené natě, povařené10 minut ve čtvrt litru vody. Jen neužívejte před spaním, vykašlávání by vám určitě noc nezlepšilo.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pitulník žlutý jako ceněná bylinka pro ženy

Stejný čaj vám může pomoci i při gynekologických zánětech a dalších problémech. A to nejlépe ve chvíli, je-li kombinován se sedacími koupelemi. Ty připravíte z 30 gramů sušené natě, povařených tentokrát v jednom litru vody. Nálev poté přidejte do teplé koupele a užijte si ho 20-25 minut. A to samozřejmě nejlépe opakovaně – několikrát do týdne.

Nálev můžete použít i ve formě obkladu. Namočte do něj vhodnou textilii a ošetřete s její pomocí například křečové žíly, bércové vředy nebo ekzémy a další zánětlivá místa na kůži. Pitulník je šetrný i k citlivé pokožce a zpravidla pomáhá vcelku rychle.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)